Přejít na obsah

Soukromí lékaři vyzvali lékaře z nemocnic, ať svůj odchod zváží

zpět
23.12.2010
dítě, lékařka, praktik, ordinace, pediatr
zvětšitdítě, lékařka, praktik, ordinace, pediatrZdroj: wikimedia.org

dítě, lékařka, praktik, ordinace, pediatr | Zdroj: wikimedia.org

 

Zástupci praktických lékařů, zubařů, gynekologů a pediatrů vyzvali nemocniční lékaře, aby svůj odchod v rámci akce Děkujeme, odcházíme ještě přehodnotili. Jejich platové požadavky jsou prý jednostranné a na úkor ostatních zdravotnických pracovníků.

V prohlášení, které má ČTK k dispozici, proto uvedli, že v případě vyhlášení krizového stavu jsou připraveni se o pacienty postarat. „Vyzýváme své kolegy z lůžkových zařízení, aby se pokusili přehodnotit svoji výzvu z pohledu současné ekonomické reality státu,“ uvedli. Práce všech zdravotníků, ať už lékařů v nemocnicích, lékařů se soukromou praxí nebo zdravotních sester, je prý úzce propojená stejně jako objem peněz ze zdravotního pojištění. Proto jsou prý požadavky nemocničních lékařů na navýšení platů jednostranné a na úkor ostatních zdravotníků.

„Také z těchto důvodů je většina lékařů, které zastupujeme, připravena po vyhlášení krizového stavu v resortu poskytnout v únosné míře pacientům zdravotní péči ve svých odbornostech,“ stojí v prohlášení. Pod ním je podepsán prezident České stomatologické komory Pavel Chrz, Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák a předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50.000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun. Zdravotnictví ročně spotřebuje téměř 290 miliard.

V českých a moravských nemocnicích podalo v akci Děkujeme, odcházíme výpověď už asi 3800 lékařů. Celkový počet nemocničních lékařů se pohybuje mezi 12 až 19 tisíci. Předseda lékařských odborů Martin Engel očekává, že do konce roku bude výpovědí víc než 4000. Lékaři chtějí odejít za lepšími platy do ciziny, otevřít si soukromou ambulanci nebo se v privátu nechat zaměstnat.


Komentovat článek: Soukromí lékaři vyzvali lékaře z nemocnic, ať…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Soukromí lékaři vyzvali lékaře z nemocnic, ať…

Komentáře

dalších 181 komentářů
katango Dvořák  | 31. 12. 2010 15:22

Sem se zrovna teď dočetla, že TEN fotr TOHO pražskýho zastupitele Filipa Dvořáka, kterýžto fotr skupuje nemovitosti za desítky miliónů, aniž se ví,jak k nim přišel, je kdo ? Hádejte, můžete 3x. No přece výše podepsaný pan gynekolog. Uvedeno na serveru První zprávy.cz.

Robert A jeste jedno....  | 30. 12. 2010 14:30

..jako Tvoje myšlení!

obycejnejdoktor Pánové  | 28. 12. 2010 09:05

Kudyne, Chrzi, Dvořáku, Šmatláku: Stručně: "Běžte do hajzlu!"

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné