Přejít na obsah

Soukromí lékárníci přišli skoro o čtvrtinu zákazníků

zpět
20.8.2009

Zatímco od února je formou daru vracel pacientům jen ve své jediné lékárně v Karlových Varech, od září je bude proplácet ve všech lékárnách. A soukromé apotéky takové rozhodnutí většinou vítají. Od února totiž přišly podle vlastních slov až o třicet procent zákazníků...

Přestože chce ministr vnitra Martin Pecina krajům zakázat proplácení regulačních poplatků, Karlovarský kraj se jako první v Česku naopak rozhodl pro rozšíření úhrad regulačních poplatků.

Zatímco od února je formou daru vracel pacientům jen ve své jediné lékárně v Karlových Varech, od září je bude proplácet ve všech lékárnách.

A soukromé apotéky takové rozhodnutí většinou vítají. Od února, kdy kraj začal s proplácením regulačních poplatků za recept ve své jediné lékárně, totiž přišly podle vlastních slov až o třicet procent zákazníků.

„Určitě jsme to u nás negativně pocítili. Úbytek zákazníků odhaduji zhruba na dvacet procent. Takže jsem rádi, že se podmínky pro podnikání opět srovnají,“ říká Jana Čejková, vedoucí lékárny U Gymnázia. Podobně to vidí i v jiných lékárnách. „Za dané situace takový krok vítáme. Kvůli možnosti nechat si proplatit regulační poplatky v lékárně vlastněné krajem jsme přišli možná až o třicet procent zákazníků,“ odhaduje Alena Třísková, farmaceutická asistentka v lékárně Čankov.

Od 1. září už bude jedno, do jaké lékárny pacient s receptem zamíří. Po vyzvednutí léků požádá o vrácení peněz. Žádost si stáhne například z webu kraje a odešle ji do tří pracovních dnů po uhrazení poplatku krajskému úřadu. Spolu se stvrzenkou o zaplacení. Peníze od kraje pak obdrží nejpozději do tří měsíců na svůj účet. Na proplácení poplatků v letošním roce má kraj vyčleněno celkem třicet milionů korun, z toho osm už jich vyplatil.

Krajská radní pro oblast zdravotnictví Berenika Podzemská odmítá názor opozice, že se jedná o plýtvání veřejnými prostředky.

„Je to sociální opatření. Lidé, kteří mají dostatečné příjmy, určitě nepůjdou vyplňovat formulář a žádat o vrácení poplatku. Této možnosti využijí jen ti, kteří počítají každou korunu,“ říká.

Sedmička


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Sedmička

Komentovat článek: Soukromí lékárníci přišli skoro o čtvrtinu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Soukromí lékárníci přišli skoro o čtvrtinu…

Komentáře

dalších 15 komentářů
Lékárnice 2 Síť lékáren  | 21. 08. 2009 14:15

Pojem přesný: primitivní tvorba sítě. Celou dobu co sleduji ZdN jsem, myslím, nenarazila na plné pochopení našeho oboru. Nás lékárníků zaměstnanců je v síti 80%/?/ a ostatní jsou majitelé a ti jsou lékárníci a nelékárníci různého druhu. A my se s politikou zaměstnavatele ztotožníme, nebo ne. Ale jako farmaceuti zdravotníci, až na výjimky, se,se zřetelem neprodělat kalhoty, snažíme slušně /=morálně/ uživit. Takže, když mám ten vstupní milion, mohu si lékárnu otevřít sama, ve společnosti nebo se nechat zaměstnat jako odborný zástupce nelékárníka. Síť řízena není, bylo by to proti pacientům - politika ODS od začátku vzniku nových lékáren! Naše komora neměla páky proti množství, skladbě ani majitelům lékáren. No, takže to negativní ve veřejnosti je spíše odrazem podnikavosti nelékárnických řetězců a ne vystudovaných lékárníků, kteří by měli někde svoje vzdělání uplatnit, ne?

E.T. Re:Re:Re:To jsou počty...  | 20. 08. 2009 17:27

:) ....pán by mohl učit na "Královské" univerzitě.... třeba politickou demagogii

Radko Re:Re:To jsou počty...  | 20. 08. 2009 17:24

Pán by věděl a ví, ale rozdávání rad a rozumu??? To si počkám, až neviditelná ruka upraví poměry. I v přírodě přežívají schopnější, tak se ssnažte a nebedákejte:

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné