Soutěž Bezpečná nemocnice vyhrál projekt z Ostravy

Titulní obrázek

Hodnoceno bylo celkem osm projektů, které si daly za úkol přispět ke zvýšení bezpečnosti pacientů v lůžkových zdravotnických zařízeních. Mezi tři nejlepší zařadila odborná porota také projekty nemocnic v Jihlavě a v Havlíčkově Brodě…

První ročník celostátní soutěže Bezpečná nemocnice vyhrála Fakultní nemocnice Ostrava. Výsledky soutěže dnes byly slavnostně vyhlášeny v jihlavském Horáckém divadle. Vítěz obdržel putovní cenu.

„Účast osmi nemocnic nás mile překvapila a věříme, že se soutěž stane tradicí,“ řekl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který byl jako lékař jedním z porotců.

Navrhovaná opatření by měla vést k minimalizaci možných chyb při poskytování zdravotní péče, například aby se při léčbě nemohly zaměnit některé úkony. Odborná veřejnost se s nejlepšími soutěžními projekty na zlepšení nemocniční praxe seznámí na navazující pondělní konferenci Dny bezpečí. Tato celostátní konference se v Jihlavě bude konat podruhé.

Soutěž vyhlásil kraj Vysočina loni v září. Stala se další součástí procesu, který kraj nastartoval po takzvaných heparinových vraždách v nemocnici v Havlíčkově Brodě a záměně dětí v třebíčské nemocnici. V sedmičlenné odborné porotě zasedli i zástupci významných zdravotnických organizací a Spojené akreditační komise ČR. Hodnotila se hlavně originalita projektu a jeho využitelnost v jiném zdravotnickém zařízení.

Ke zlepšení kvality ošetřovatelské péče a zvýšení bezpečnosti pacientů mají přispět také akreditace. Na Vysočině dostala v pátek certifikát o udělení akreditace nemocnice v Jihlavě, jako čtvrtá z pěti krajských nemocnic. Akreditovaná zařízení musejí dodržovat stanovená pravidla třeba při nakládání s léčivy, potravinami a odpady, ale i jednotný způsob vedení dokumentace.

ČTK

Soutěž Bezpečná nemocnice vyhrál projekt z Ostravy
Ohodnoťte tento článek!