Soutěž o účty VZP

Zájem o vedení účtů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) projevilo v obchodní veřejné soutěži šest bankovních ústavů. V červenci by mělo být oznámeno jméno vítěze. Týdeník EURO získal informace, že do výběrového řízení se přihlásily Česká spořitelna, ČSOB, GE Capital Bank, Komerční banka, Citibank a Raiffeisenbank…

Dva z těchto zájemců byli komisí vyřazeni pro nesplnění podmínek. Týdeník EURO má informace, že jde o Citibank a Raiffeisenbank. Výběrové řízení na správu účtu Všeobecné zdravotní pojišťovny bylo vyhlášeno 28. února letošního roku. Zájemci mohli nabídky zasílat do 5. dubna. K jejich posouzení byla sestavena komise, ve které je třináct zástupců Správní rady VZP, dva členové jsou z VZP. Komise má za úkol vypracovat zprávu a posoudit jednotlivé nabídky. Konečné rozhodnutí je na ředitelce Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřině Musílkové. Komise kvůli neúplnosti a nesplnění podmínek zadávací dokumentace vyřadila z dalšího hodnocení dvě nabídky. Ve hře tedy zůstávají čtyři banky. Jejich jména však zdravotní pojišťovna oficiálně zveřejní až po podepsání smlouvy s vítěznou bankou. „Nechceme, aby se objevovaly tlaky na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Případné zveřejnění by bylo nekorektní i vůči přihlášeným bankám, sdělil týdeníku EURO Jiří Suttner, vedoucí oddělení vnějších vztahů VZP.

Exkluzivní klient. Vítěz výběrového řízení získá do svého portfolia opravdu lukrativního klienta. Jen v minulém roce proteklo účty pojišťovny kolem 87 miliard korun. Navíc má pojišťovna uzavřeny smlouvy s 37 tisíci zdravotnickými zařízení. Ty své účty většinou stahují do stejného peněžního ústavu, u kterého je má VZP. Až do uvalení nucené správy na Agrobanku měla zdravotní pojišťovna účet veden u tohoto peněžního ústavu, který poté převzala GE Capital Bank. Část peněz VZP převedla k Investiční a Poštovní bance, která je nyní součástí ČSOB. Rozruch kolem účtů pojišťovny vyvolal koncem minulého roku vicepremiér a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Ten písemně požádal ředitelku Musílkovou, aby převedla účet ke Komerční bance. Svůj krok vysvětlil snahou o vylepšení postavení této banky před chystanou privatizací. „Už dva roky banku očišťujeme a jde o to, kolik my, daňoví poplatníci, na tom proděláme, nebo vyděláme, řekl Rychetský.

Neuspěl. Rychetského aktivita se však setkala s averzí u opozičních politiků. „Myslím, že to je naprosto neslýchaný zásah do oblasti soukromých firem, a dokonce si myslím, že v zemích s větším citem pro politickou kulturu by ministr, který toto udělá, do týdne odstoupil, reagoval například poslanec a bývalý ministr financí Ivan Pilip. Do sporu zasáhl Úřad pro hospodářskou soutěž, který tvrdí, že vedení účtů je veřejnou zakázkou, a je tedy nutné vypsat výběrové řízení. „Pokud bude vyhlášeno veřejné výběrové řízení, Komerční banka je připravena se ho zúčastnit, řekla již na konci minulého roku její tisková mluvčí Marie Růžičková. O tom, že největší zdravotní pojišťovna je exkluzivním zákazníkem, není pochyb. „Samozřejmě že bychom o takového klienta zájem měli, sdělila týdeníku EURO mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková. V současné době je výběrové řízení ve stadiu vyhodnocování nabídek, které skončí 3. července. Poté, pokud nebudou uchazeči uplatňovat námitky, bude do třiceti dnů uzavřena s vítězem smlouva. Na otázku týdeníku EURO, zda komise sestavila nějaké předběžné pořadí uchazečů, Suttner uvedl: „Na to není zatím možné odpovědět, neboť není znám výsledek výběrového řízení. V současné době probíhají práce na hodnocení nabídek jednotlivých bank.

István Lékó, Kateřina Menzelová, Euro, 14.5.2001

Ohodnoťte tento článek!