Špachtle v břiše: chybovali 4 lidé

nemocnice, lékaři, pacient

Primář, který operaci vedl, a tři sestry starající se o lékařské nástroje. Ti čtyři mohou podle vedení nemocnice v Ivančicích na Brněnsku za to, že pětašedesátiletá Zdeňka Kopečková trpěla pět měsíců s třiceticentimetrovou špachtlí v břiše.

Jak zjistila televize Prima, zapomněl tam chirurgický tým nástroj při zářijové operaci. Primář gynekologického oddělení Aleš Soukal už kvůli tomu rezignoval a trest nemine ani sestry.

„Instrumentářka přijde o osobní ohodnocení, staniční sestra centrální sterilizace a vedoucí centrálních operačních sálů o funkce,“ uvedl ředitel ivančické nemocnice Jaromír Hrubeš.

Primář Soukal, který operaci vedl, řediteli nabídl rezignaci sám. „Přijal jsem ji,“ potvrdil Hrubeš. Soukal má podle něj za sebou čtyřicet let bezproblémové lékařské praxe. Do důchodu mu zbývají jen dva měsíce.

Za výsledek operace sice odpovídal primář, ale podle Hrubeše je za případem celá série závažných chyb. „První z nich byla, že nástroj po operaci zůstal v břišní dutině. Nikdo nepřišel na to, že na sterilizačních sítech chybí,“ popsal včera výsledky dosavadního šetření Hrubeš.

Chirurgové podle něj při operaci použili přibližně tři sta různých nástrojů.Nato, že největší z nich chybí, zřejmě pracovníci sterilizace přišli teprve za týden. „Ani tehdy to ale nikdo neřešil. A to je, bohužel, to nejhorší pochybení,“ prohlásil Hrubeš.

Další vyšetřování

Přislíbil, že případ ještě prošetří nezávislý auditor. Je proto možné, že kvůli nepovedené operaci nemocnice potrestá ještě další zaměstnance. Především však chce zásadně zpřísnit systém kontroly na operačních sálech.

Podle vedení Jihomoravského kraje, který je zřizovatel nemocnice v Ivančicích, selhali jednotlivci. Postup, který lékaři použili, je podle krajského radního pro oblast zdravotnictví Oldřicha Ryšavého na první pohled dokonalý. „Existuje fotodokumentace k sítu na nástroje stejně jako jmenný seznam nástrojů.

Pak ale přijde člověk, který se na síto podívá a nic mu tam nechybí. Nebo si ztráty všimne, ale nikomu to nenahlásí. Proto je třeba lidi neustále proškolovat a i po maličkostech pátrat až do posledního špendlíku,“ upozornil Ryšavý.

Vedení nemocnice už Kopečkové nabídlo, že jí za její útrapy vyplatí odškodné, jehož výši stanoví pojišťovna. Jihomoravský hejtman Michal Hašek navíc ženě, která pečuje o nemocného manžela, přislíbil dar. „Uvažujeme o zdravotnických pomůckách či vybudování bezbariérového vstupu do domu,“ nastínil Hašek.

Zdůraznil, že se kraj chce s Kopečkovou dohodnout na mimosoudním vyrovnání. Poškozená pacientka ale nevyloučila, že na nemocnici přesto podá žalobu. „Už jsem tu nemusela být. Ten nástroj se mohl vzpříčit a propíchnout mi orgány. Bolesti byly takové, že jsem se chtěla oběsit. Když jsem si ale stěžovala, dostala jsem jen tišící prášky,“ řekla Kopečková.

Ohodnoťte tento článek!