Spasíme zdravotnictví, slibuje Topolánek

Neohrožujte zdraví lidí tvrdými stávkami, zkuste zatnout zuby a vydržet – po volbách bude líp, píše šéf ODS Topolánek. Lídr občanských demokratů dnes napsal otevřený dopis zdravotníkům, v němž je žádá, aby se pokusili překlenout dočasné špatné období…

Praha –

„Jsme přesvědčeni, že nedodržování zákonů, porušování zásad odborné diskuse, zastrašování, nabourávání důvěry lékaře a pacienta a centralizace moci a peněz do jedněch rukou jsou typické pro totalitní režimy a nepatří a nesmí patřit do zdravotnictví demokratické země,“ píše Topolánek v dopise, v němž několikrát napadá ministra Davida Ratha s tím, že prý porušuje demokratické principy.

ODS dlouhodobě nesouhlasí s postupem současného ministra zdravotnictví a nedávno oznámila, že Rathovy kroky vymaže.

Topolánek je ve svém dopise ještě konkrétnější. Stanovuje šest bodů, které bezprostředně po volbách učiní, pokud samozřejmě dosáhne parlamentní většiny.

„Jsme připraveni zrušit vyhlášku o úhradách zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění pro 1. pololetí, jejíž sankční limity by nedlouho po volbách tvrdě dopadly na většinu nemocnic, lékařů, lékárníků a zdravotnických zařízení a způsobily by odmítání pacientů, odkládání operací a zdravotnických výkonů či přeposílání pacientů jinam,“ tvrdí předseda ODS.

Zrušit hodlá rovněž vyhlášku na druhé pololetí, pokud bude přijata „protiprávně, bez řádného a zákonem stanoveného dohodovacího řízení, neboť by se zásadně projevila ve snížení objemu zdravotní péče pro občany“.

Na „odstřel“ je pro Topolánka i zákon o neziskových nemocnicích, pokud by jej, jak píše, „rudá koalice sociálních demokratů a komunistů opět protlačila“. Ohrožuje totiž podle něj 80 fungujících nemocnic a také desítky tisíc pracovních míst ve zdravotnictví.

Podstatné pak podle něj i „skutečně“ zdravit Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. „Je třeba nikoliv pomocí účetních triků či podvodů v podobě předsunutých plateb stabilizovat hospodaření VZP a zabránit tak opětovnému prodlužování doby splatnosti, až bude VZP obě předsunuté platby (ve výši pěti miliard korun) na podzim vracet,“ stojí v dopise

Zároveň chce snížit politický vliv na rozhodování o prostředcích VZP a zdravotních pojišťoven vůbec.

Aktuálně.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

P.Kročil

Tvrdá stávka?!K smíchu,lži a dezinfornace,tisíce lékařů a zdravotníků v nemocnicích o žádné stávce neví.Tak jak se snaží ODS manipulovat veřejnost,tak takhle to začínala praktikovat ve středověku inkvizice. Zbytky erudovaných a kvalitních lékařů ve špitálech se chystají odejít,pokud vyhraje ODS volby.Ano,bude to pro ně spása!

Spasíme zdravotnictví, slibuje Topolánek
Ohodnoťte tento článek!