Špatné nemocnice za dva roky skončí

Zdravotní pojišťovny se rozhodly zakročit proti špatným nemocnicím. S těmi, které nejhůře léčí a kterým umírají příliš často pacienti, neuzavřou nové smlouvy.
Je to hlavní bod plánu, říká ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková…

Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček potvrdil, že na plánu budou spolupracovat i menší ústavy. Má podporu ministryně zdravotnictví Milady Emmerové i jejího protějšku z opozice Tomáše Julínka (ODS).

Pojišťovny už začaly: založily Národní referenční centrum, kde zhodnotily léčbu všech pacientů v nemocnicích za minulý rok. Zjistily, že u některých chorob je v dobrých ústavech několikanásobně vyšší šance přežít než v nejhorších.

Na konec října slibují, že zveřejní úspěšnost léčby podle krajů. Později sestaví podobný žebříček už podle konkrétních nemocnic.

Pak bude následovat kampaň v krajích, aby lidé pochopili, že se jim vyplatí jezdit i padesát kilometrů do kvalitní nemocnice, kde budou mít větší šanci na uzdravení.

„Je před námi poměrně tvrdý rok a půl,“ soudí Musílková.

„Celý systém se musí zdokonalit, aby i záchranné služby rovnou vyrážely do lepších nemocnic.“ Pojišťovny a odborné lékařské společnosti zároveň vypracují standardy, které by zajišťovaly pacientům minimální úroveň péče u každé diagnózy.

Změna organizace i kampaň skončí počátkem roku 2006, kdy nemocnicím vyprší současné smlouvy s pojišťovnami. Některé už nedostanou další. „Připravujeme se na to, že jim to opravdu řekneme,“ tvrdí Musílková.

„Také ale můžeme nemocnice nutit, aby zavíraly špatná oddělení, nebo své služby zlepšily,“ dodává Gajdáček.

Záměr nevadí lékařům, uvedl předseda jejich odborového klubu Milan Kubek.

„Bylo by dobře, kdyby VZP podle jednotných a měřitelných kritérií hodnotila kvalitu nemocnic a podle výsledků uzavírala smlouvy,“ přidává se ministryně Emmerová (ČSSD).

„Je to adekvátní postup, plátce má právo rozhodovat o smlouvách,“ potvrzuje i stínový ministr Julínek.

Plán má ale úskalí: právě politiky

Už varují, že se v jistých případech pokusí zasáhnout. „Pojišťovna musí uzavřít smlouvu s nemocnicí, která má nezastupitelnou funkci v dané oblasti,“ míní Emmerová.

Sněmovna dokonce nyní jedná o vládní novele zákona o zdravotním pojištění. O smlouvách by podle ní rozhodovaly kraj a stát, pojišťovny by je nesměly ani vypovědět.

Zdravotní výbor už poslancům doporučil, aby novelu odmítli. Pojišťovny a odbory varují, že její schválení by způsobilo kolaps systému.

Petr Holub, Aleš Vojíř, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!