Speciální sanitka přepravovala nemocné dítě i muže s malárií

Ilustrační foto

Moravskoslezští záchranáři už třikrát využili speciální sanitku určenou pro převoz vysoce infekčních pacientů.

Naposledy využili speciální sanitku v pátek, když v ní přepravovali nemocné nemluvně, už dříve například cestovatele s malárií. Uvedl to mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Podobný vůz má od srpna k dispozici jen záchranná služba v Moravskoslezském kraji.

Speciální vůz je určen právě k zásahu u pacientů s vysoce nakažlivými chorobami a u nemocných se selháním životních funkcí. Jde například o exotické choroby, jako jsou malárie či ebola. Vůz ale může být využit i u pacientů s tuberkulózou či agresivní formou jiné infekční choroby, řekl Humpl. Jako první v Česku má totiž sanitka zcela oddělenou kabinu řidiče a ambulantní prostor. Vůz stál téměř šest milionů korun a záchranáři jej zaplatili ze státního příspěvku.

Od jiných sanitek se vůz odlišuje i poměrně výjimečným uspořádáním a vybavením. Kombinace nejmodernějších technologií v něm umožňuje filtrování kontaminovaného vzduchu. „Uvnitř je vozidlo upraveno tak, aby v případě výjezdu k pacientovi s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc bylo rychle připraveno a odstrojeno k co nejsnazší dekontaminaci a desinfekci. Všechny vnitřní prostory, včetně elektrických zásuvek, přístrojů a dalšího vybavení, jsou tedy vybaveny speciálním krytím proti průniku kapalin i prachu,“ popsal Humpl.

Naposledy tato sanitka vyjela v pátek. Záchranáři z týmu pro specializované činnosti v ní převáželi pětiměsíční dítě nakažené závažným infekčním onemocněním. „Přesto, že se nejednalo o žádnou exotickou chorobu, museli členové týmu využít ochranných obleků a dalšího vybavení, které mají k dispozici pro tyto případy,“ řekl mluvčí. Dodal, že vážně nemocného chlapečka převáželi z jednotky intenzivní péče Vítkovické nemocnice na Kliniku dětského infekčního lékařství v Brně.

Už dříve záchranáři vůz využili k přepravě cestovatele, který si z pobytu v Africe přivezl malárii. Ve třetím případě se opět objevilo podezření na nakažení vysoce infekční chorobou. Proto záchranáři pro převoz pacienta využili speciální vůz. Další vyšetření ale nákazu nepotvrdila.

Ohodnoťte tento článek!