Špidla: Léky zůstanou pro pacienty dostupné

Ceny léků se podle vicepremiéra vlády Vladimíra Špidly po vstupu ČR do Evropské unie nijak dramaticky nezvýší. „Již nyní jsou na evropské úrovni. Navíc u žádného typu zboží a služeb nepředpokládáme, že by došlo k nějakému nečekanému nebo nezvládnutelnému nárůstu cen,“ řekl včera našemu listu po jednání tripartity. Odmítl tím názor např. České lékárnické komory, která tvrdí…

PRAHA – že v ČR se léky prodávají v průměru asi o 40 % levněji než v zemích západní Evropy a že po přijetí do EU značně podraží. Špidla také počítá s tím, že se systém veřejného zdravotního pojištění nezmění. Znamená to, že pokud by se zvedly ceny léků, u těch nezbytných pro léčbu by současně vzrostla jejich úhrada z veřejné pojistky. Pro pacienta by se tedy nic nezměnilo.

Pokud jde o zdravotnictví, neexistuje podle Špidly po začlenění Česka do EU žádné zásadní riziko. Upozornil, že se dá pouze předpokládat do určité doby, než se vyrovná výkonnost naší ekonomiky, problém nerovnováhy při hrazení zdravotní péče. „Je možnost, že důchodci z EU budou za ní přijíždět do ČR. Během své aktivní části života přitom nepřispívali do našeho systému zdravotního pojištění. Mají však existovat reciproční dohody, tzn., že českému občanu budou také hrazeny léčebné náklady na území států EU,“ uvedl.

Tripartita včera rovněž podpořila návrhy tří zákonů – o zdravotní péči, o zdravotnických zařízeních a o státní správě a samosprávě ve zdravotnictví. Zaměstnavatelé a odbory poskytli legislativní radě své připomínky pro další jednání. Kabinet se má návrhy zabývat asi v polovině června.

(ika), Hospodářské noviny, 11.5.2001

Ohodnoťte tento článek!