Spolupráce s klinikou Mayo přinesla Brnu stovky mil. Kč na výzkum

Titulní obrázek

Spolupráce s prestižní americkou klinikou Mayo pomohla brněnským výzkumníkům získat granty za stovky milionů korun. Peníze vědci na mezinárodní výzkum dostali z českých grantových zdrojů, z amerických grantů i soukromých peněz, řekl ČTK iniciátor projektu ICRC Tomáš Kára.

Počet společných výzkumných záměrů Čechů a Američanů by měl ještě stoupnout právě s otevřením Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). Vědci tam získají nové laboratoře.

Podle Káry se svatoanenská nemocnice aktuálně podílí na řešení 42 výzkumných úkolů financovaných z českých agentur. „Tam se celkový objem pohybuje vysoce přes 100 milionů korun,“ řekl. Další tři výzkumné záměry jsou financované z amerických grantů, každý z nich má rozpočet asi 3,5 milionu dolarů, tedy asi 68 milionů korun.

Další úkoly se podle Káry primárně řeší na klinice Mayo, čeští odborníci ale mají možnost na nich spolupracovat. Jeden z projektů financovaných z kliniky Mayo je vyčíslen na 50 milionů dolarů, tedy asi 970 milionů korun. Další v rozsahu zhruba deset milionů dolarů (194 milionů korun) je zaměřen na vývoj technologií financovaný průmyslem.

Díky spolupráci s klinikou Mayo se podle Káry brněnští lékaři dostali k výzkumným záměrům medicíny 21. století. Jeden z úkolů má například vytipovat nové faktory kardiovaskulárních onemocnění – navazuje na zjištění, že existuje souvislost mezi poruchami dýchání ve spánku a kardiovaskulárními nemocemi. Další týmy vyvíjejí novou metodu léčby cévních mozkových příhod, které se podle Káry do 20 let stanou hlavní příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Metoda zároveň bude použitelná pro léčbu některých forem epilepsie a rakoviny mozku.

Odborníci také vyvíjejí nové instrumenty, které by lékařům umožnily provádět některé velmi složité srdeční operace bez mimotělního krevního oběhu. Operaci by to umožnilo výrazně zkrátit. „Samozřejmě mimotělní oběh je vždycky rizikový a znamená zátěž pacienta, čili bude to mnohem šetrnější,“ řekl Kára. Část nemocných navíc operaci za použití mimotělního oběhu nemůže podstoupit, protože rizika komplikací by převážila možné zisky zákroku. Jim by také nová technika pomohla.

ICRC za 2,9 miliardy korun se v areálu svatoanenské nemocnice začne stavět letos, hotové má být v roce 2011.

ČTK

Spolupráce s klinikou Mayo přinesla Brnu stovky mil. Kč na výzkum
Ohodnoťte tento článek!