Přejít na obsah

Spoluúčast pacientů stoupla o 123 procent

zpět
3.3.2010
lékař, pacient, praktik, ordinace
zvětšitlékař, pacient, praktik, ordinaceZdroj: www.apotheken-umschau.de

lékař, pacient, praktik, ordinace | Zdroj: www.apotheken-umschau.de

 

Spoluúčast pacientů na léčení v letech 2003 až 2008 stoupla o 123 procent. Na včerejším 99. pražském Žofínském fóru, které se zabývalo zdravotnictvím, to řekl Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

„Spoluúčast pacientů na úhradě zdravotní péče je nejrychlejší položkou ve výdajích a dál roste. V letech 2003 až 2008 stoupla o 123 procent, tedy z 19 na 43 miliard korun. Výdaje na zdravotnictví se ve stejném období přitom zvýšily o 35 procent,“ řekl Kubek. „Nárůst spoluúčasti pacienta už je na hranici sociální únosnosti.“

Jeho slova ale odmítl první náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Ten prohlásil, že letos podle odhadů ministerstva dostane od své zdravotní pojišťovny zpět peníze zhruba čtvrt miliónu lidí, kteří překročili limit zdravotních poplatků. V průměru by měl každý dostat zpět zhruba tisíc korun. Podle Šnajdra je to „doklad toho, že zdravotnictví i v dobách krize je vysoce sociálně dostupné“.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák uvedl, že loni se poprvé v historii pojištění vybralo na pojistném méně než v roce předchozím. V roce 2008 to bylo 161 miliard, loni 160 miliard korun. Horák navrhuje změnit odvod zdravotního pojištění, zavést tzv. fixní částku, která by byla pro všechny stejná, a pak další částku, která by byla odvozena od příjmu pojištěnce.

Nechtěl ale být konkrétní, protože to by prý znamenalo širokou diskusi.

Kubek má také návrh na změnu pojištění. Soudí, že odvod dnešního pojistného, který dělá 13,5 procenta z příjmu, by mohl klesnout na 11 procent, ale stát by musel platit za své pojištěnce, kterých je 58 procent, a jsou to všichni důchodci, děti, ženy na mateřské a další, více než dosud.

„Nyní platí za každého svého pojištěnce měsíčně 723 korun. Pokud by se pojistné snížilo na 11 procent, měl by platit stejnou procentní částku z průměrné mzdy. Protože ta je nyní 22 896 korun (za 1.-3. čtvrtletí roku 2009 - pozn. red.), znamenalo by to, že stát za každého pojištěnce musel odvést měsíčně 2518 korun, tj. 3,4krát víc než dosud,“ řekl Právu Kubek.

Podle Horáka by se měl zrovnoprávnit odvod pojištění mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými.

Zaměstnanec nyní na zdravotní pojištění v průměru odvádí měsíčně 2732 Kč, ale podnikatel 1238 Kč. To je podle Horáka značný nepoměr.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Související články

2.3. Zdravotnictví ve prospěch občanů je dnes tématem Žofínského fóra Zdravotnictví ve prospěch občanů je dnes tématem Žofínského fóra
5 příspěvků
23.2. I stonání se řídí zákonem I stonání se řídí zákonem
14 příspěvků

Komentovat článek: Spoluúčast pacientů stoupla o 123 procent

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Spoluúčast pacientů stoupla o 123 procent

Komentáře

dalších 30 komentářů
Kurt Müller Spoluúčast pacientů  | 25. 06. 2012 15:09

Vážení, za prvé bych z ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven odst ranil lidi, kteří ze zdravotnictví a státu jsou příliš slušně živí jako například náměstka p. Šnajdra. 2) Odstranil bych zlaté padáky a přehnané odměny 3) Bych potrestal všechny ty, kteří se dopusitli nehorázného plýtvání jako např. autory a podporovatele IZIP 4) Zefektivnil bych systém zdravotnictví tím, že bych odstranil všechny lékaře, kteří mají dva nebo tři vedlejší pracovní poměry nebo soukromé ordinace velde plného pracovního úvazku služeb lékaře v nemocnici 5) Bych prověřil všechny ředitele a náměstky nemocnic na původ jejich nadměrných příjmů 6) Odstranit ze všech veřejných institucí zdravotnictví všechny podněty a stimuly pocházející od výrobců léků a zdravotnického zařízení. Kontrolovaný centrální nákup, který by byl kontrolován na ceny dostupné ve veřejném zdravotnictví jiných zemí. 7) Důsledně prověřit stavy pracovníků jak obslužného, tak zdravotnického a lékařského personálu na počet pacientů ošetřených v příslušném zařízení a specializaci. (Systemizace) 8) Důsledně kontrolovat efektivnost ošetření a vyléčení příslušných diagnoz ve spojení s konkrétním zdravotnickým zařízením 9) Nedávat možnost zasahovat a ovlivňovat ekonomiku zdravotnictví naprosto nekompetentním zástupcům lékařských komor a jiných podobných spolků, kteří to možná myslejí dobře, ale ekonomice naprosto nerozumějí. 10) Přimět státní pokladnu, aby platila za pacienta stejně jako platí všichni občané - nejnižší možnou částku na zdravotní pojistné. 11) Pak teprve by bylo možné hledat zdroje spoluúčasti - ne šmahem 100 Kč, ale poplatek za stravu - pokud se někdo nechce stravovat v nemocnici a chce se stravovat sám, poplatek by neplatil. Vařit mizernou stravu a chtít platit jako v hotelu to je největší výsměch zdravotnictví vůči občanům.

Paleczech Hloupý Horák  | 9. 03. 2010 19:12

Ono je to trochu jinak. Teoreticky odvádí zaměstnanec, ale prakticky jeho odvody odvádí jeho zaměstnavatel a to jak zaměstnancovi odvody, tak i odvody za zaměstnance. Zaměstnance zajímá kolik má čistého, to mu zaměstnavatel zaplatí a pak za zaměstnavatele ještě platí státu daně a odvody. De facto zaměstnanec nic státu neplatí, vše odvádí zaměstnavatel, ale to by asi Horák nepochopil. Jediný rozdíl je v tom, že z těch peněz, co jako odvádí zaměstnanec, se nesmí nic daňově odečíst.

Jiri Wicherek Víte, Jiří, číst mezi řádky...  | 4. 03. 2010 23:55

Hmmm, že pan president pléduje za to, aby pacient nemusel platit za zdravotní služby jsem v clanku nenasel. Ani mezi radky. Pokud vim, je president CLK priznivcem pokladenskeho systemu, alespon pro ambulantni lekare.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné