Spoluúčast poroste pomalu, uklidňuje pacienty ministr

peníze, peněženka

Ministr zdravotnictví Leoš Heger uklidňuje pacienty. V Otázkách Václava Moravce uvedl, že růst spoluúčasti pacientů je až posledním krokem reformy. Ta začne u zdravotních pojišťoven.

Nyní je spoluúčast 17 procent a neměla by podle Hegera překročit 20 procent. Ministr také uvedl, že v balíku 25 reformních zákonů bude i to, že špatně hospodařící pojišťovny se budou muset sloučit. Chce konkurenci pojišťoven, lépe se tak využijí peníze.

Hlavně pojišťovny

„Já bych velmi rád ujistil pacienty, že ve třech rozích trojúhelníka, kde se pohybují pojišťovny, zdravotníci a pacienti, bude reformní důraz kladen v první řadě na pojišťovny a na způsob poskytování zdravotní péče a efektivitu celého systému. Navyšování spoluúčasti bude zcela určitě až to poslední,“ řekl Heger.

Spoluúčast je nyní vázána především na regulační poplatky u lékaře, v nemocnici, na pohotovosti a v lékárně. Další velkou složkou jsou platby pacientů za zubní péči.

„My bychom byli ochotní mírně zvyšovat věci, jako je spolupodíl pacientů na lázeňské péči. Možná bude připuštěna diskuse i o tom, aby si pacienti připlatili nějakou mírnou částku na dopravě,“ naznačil další směr ministr.

Podle něj v sedmnáctiprocentní spoluúčasti jsou i věci do značné míry „pochybné“, například léky, které si kupují pacienti sami. Mezi léky ale je podle ministra mnoho takových, které jsou „hrubě ovlivněny reklamou a nejsou příliš účinné“, proto je také zdravotní pojištění nehradí

Spoluúčast roste

Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha spoluúčast pacientů za poslední čtyři roky stoupla téměř na dvojnásobek, přitom pacienti nedostávají víc péče. „Většina lidí se cítí podvedena, platí víc, ale víc za to nemají,“ řekl.

Rath jako sociální demokrat odmítá zvyšování spoluúčasti a plánovaný růst regulačních poplatků. Heger mu připomněl, že jako „mladý“, když vedl lékařskou komoru, se růstu spoluúčasti pacientů nebránil.

Spoluúčast poroste pomalu, uklidňuje pacienty ministr
Ohodnoťte tento článek!