Přejít na obsah

Spoluúčast stoupla o 123 procent

zpět
28.6.2010
graf, růst
zvětšitgraf, růstZdroj: www.bizonics.com

graf, růst | Zdroj: www.bizonics.com

 

Nejrychleji rostoucí položkou ve výdajích je spoluúčast pacientů, která se za poslední léta zvýšila z 10 na 16,6 procenta.

V roce 2003 byly celkové soukromé výdaje pouhých 19,5 mld. Kč, avšak v roce 2008 dosáhly již 43,5 mld. Kč a loni to zřejmě bylo ještě víc. Čísla ale zatím k dispozici nejsou.

„Zatímco se celkové výdaje na zdravotnictví během těchto let zvýšily o 35 %, spoluúčast pacientů vzrostla o 123 % a každý z nás tak kromě účasti na systému veřejného zdravotního pojištění utratil v roce 2008 navíc v průměru ještě 4175 Kč. Většinou jde o peníze zaplacené v lékárnách,“ soudí prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Spoluúčast ale zřejmě dál poroste. Dokonce TOP 09 chce, aby stoupla až na 25 %, jako je tomu ve vyspělých evropských státech.

Lidé by si tak připláceli nejen na lepší pokoj v nemocnici, ale nově třeba i na některé operace - třeba šedého zákalu, možná i slepého střeva a další. Řádově by šlo o stokoruny.

Tento příplatek by asi mohl být kryt nepovinným, tzv. doplňkovým individuálním pojištěním. Znamená to stanovit standardy zdravotní péče. Ty nejsou.

ODS je také pro zvýšení spoluúčasti, ale postupně. I Věci veřejné mají spoluúčast ve svém volebním programu, ale nikdy nespecifikovaly, na jakou hranici spoluúčasti by se chtěly dostat.


Klíčová slova

Autoři

Právo

Související články

28.6. Kde najít další finance na léčení Kde najít další finance na léčení
4 příspěvků
3.6. Volby a krutá realita Volby a krutá realita
26 příspěvků
24.5. Můžeme mít zdravé zdravotnictví? Můžeme mít zdravé zdravotnictví?
5 příspěvků
28.4. Nemoc, ale ani zdraví nejsou zdarma Nemoc, ale ani zdraví nejsou zdarma
31 příspěvků
4.2. Zdravotnické systémy v Evropě Zdravotnické systémy v Evropě
5 příspěvků

Komentovat článek: Spoluúčast stoupla o 123 procent

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Spoluúčast stoupla o 123 procent

Komentáře

další 2 komentáře
Jiri Antonín Votýpka Pouhý důsledek reklamy.  | 28. 06. 2010 15:21

Vážení, možná že si veřejnost ani laická ani odborná neuvědumuje jak účinná je reklama na léky (i neveřejná) různé rady odborníků ve sdělovacích prostředcích a hlavně na internetu. Zde je zdroj mnohdy tvrdých požadavků pacientů i hledání dalších cest jak se k těm "zázračným lékům" dostat.Člověk je holt primát a stále v něm přežívají jisté atavismy opic, možná je to i dobré, ale podle mého to může dost stát, dost poškodit pacienty a obtěžovat ordinující lékaře.

reader Jasně definovat pojmy.  | 28. 06. 2010 14:47

Pokud se do spoluúčasti počítají potravní doplňky nakupované v lékárnách ,tak je těžko data provnávat. a brát za relevantní.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné