Spor Nováčka o deset milionů kvůli kauze Diag Human pokračuje

Brněnský advokát Zdeněk Nováček nesouhlasí se soudním verdiktem, podle kterého mu ministerstvo zdravotnictví nemusí vyplatit deset milionů korun kvůli smlouvě o zastupování státu ve sporu se společností Diag Human. Proti únorovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 2 teď Nováček podal odvolání…

Praha –

V této souvislosti byl pan doktor již vyzván k uhrazení soudního poplatku, řekl v úterý prvoinstanční soudce Ivan Kratochvíl. Nováček má podle něj kvůli odvolacímu jednání zaplatit 400.000 korun. Pokud by tak neučinil, soudní řízení by bylo zastaveno.

Obvodní soud při únorovém jednání uznal argument ministerstva, že smlouva o zastupování státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, kterou s advokátem v září 2003 podepsala tehdejší ministryně zdravotnictví Marie Součková (ČSSD), je neplatná. Podle Kratochvíla je smlouva v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a také s dobrými mravy. Neuznal však třetí argument ministerstva, podle kterého dohoda neplatí také kvůli tomu, že byl porušen zákon o zastupování státu ve věcech majetkových.

Součkové kvůli smlouvě s Nováčkem hrozí až deset let vězení. Policie ji viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Exministryně po obvinění vystoupila z ČSSD.

Smlouva Nováčkovi slibovala za zastupování státu ve při s firmou Diag Human odměnu deset milionů korun bez ohledu na výsledek sporu. Právník ale údajně celou částku nedostal a domáhal se doplacení 55.000 korun. Později žalobu rozšířil na dalších deset milionů korun, které měl podle smlouvy dostat v případě, že bude dohoda mezi ním a ministerstvem vypovězena. To předloni v květnu učinil nástupce ministryně Součkové Jozef Kubinyi (ČSSD). Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun.

Ministerstvo chce nyní většinu peněz, které právníkovi dosud vyplatilo, zpět. Případem se zabývá brněnský krajský soud.

Nováček kvůli podezření z porušování povinností advokáta a podezření z předražení právních služeb čelí kárné žalobě České advokátní komory.

Firmě Diag Human musela vláda kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou z českých transfuzních stanic po prohrané arbitráži zaplatit 326 milionů korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!