Spor o lepší hodnocení lékařů trvá, další schůzka za týden

Spor o lepší ohodnocení práce lékařů páteční schůzka premiéra Jiřího Paroubka s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou a představiteli zdravotních
pojišťoven a lékařů nerozhodla. Paroubek řekl, že za týden se koná další schůzka, na ní již padne rozhodnutí…

PRAHA –

„V této chvíli je můj postoj neutrální,“ řekl premiér. Dal by přednost tomu, aby se strany sporu dohodly. Pokud se na lepším ohodnocení práce v seznamu zdravotních výkonů shodnou, bude premiér trvat na tom, aby péče o pacienty nebyla ohrožena.

Podle ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřiny Musílkové totiž hrozí, že pokud lékaři při dohodnutém objemu péče budou mít výkony lépe placeny, provedou jich méně – a méně péče se dostane i pacientům. „Prodlouží se čekací doby na operace, bude méně návštěv u lékaře,“ varovala.

Prezident České lékařské komory David Rath to popřel. Péče bude podle něj dostatek, klesne jen o deset až 20 procent a pacient „nic nepozná“.

„Na platných zákonech a vyhláškách jsme premiérovi dokázali, že toto je garantováno,“ řekl. S 15 návštěvami pacienta u lékaře za rok patří podle něj Česko ke světové špičce, průměr EU je osm. „Když se současný počet sníží o

pětinu, pořád jsme výrazně lepší než EU,“ řekl.

„Je otázka, kolik úkonů je fiktivních anebo ne zrovna potřebných,“ poznamenal Paroubek. Emmerová připustila, že počet návštěv pacientů u lékaře se

může snížit, musí to však být dáno zdravotním stavem pacienta, ne penězi od pojišťoven.

„Chci, aby byla péče nastavena tak, aby bylo postaráno o zdravotní stav nemocného bez ohledu na to, kolik to vyžaduje kontrol,“ řekla. Emmerová chce ještě podrobné analýzy a propočty, než rozhodne.

Podle Musílkové by za týden mělo zaznít, zda Rath dá záruky za všechny lékaře, že sníží výkonnost, nebo zda se začne s celkovou úpravou seznamu lékařských výkonů. Lékaři chtějí změny k 1. červenci letošního roku, pojišťovny o rok později.

Ministryně zatím neví, zda to lze k letošnímu červenci stihnout. „Diskuse

nebyla uzavřena, jsou třeba ještě další propočty,“ řekla.

Podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka Rath v podstatě přiznal, že lékaři vykazují zbytečně výkony, tedy podvádějí. Rath to odmítl.

„Já říkám, že pojišťovny nutí lékaře a zdravotnická zařízení vykonávat co

nejvíce lékařských procedur. Když jim dokládáme, že je to přespříliš, že by české zdravotnictví mohlo trochu ubrat,… tak jsou hystericky proti,“ poznamenal.

„Věřím, že předseda vlády si nedovolí ohrozit dostupnou zdravotní péči, ohrozit finanční stabilitu nemocnic a nechat zbankrotovat soukromé lékaře,“ řekl předseda Lékařského odborového klubu Milan Kubek. Věří v dohodu, proto nechtěl

předjímat případné protesty lékařů.

Pojišťovny varují, že když bude vyslyšen Rathův návrh, stoupne nynější desetimiliardový dluh zdravotního pojištění o dalších 24 miliard.

Musílková uvedla, že dosud lékaři tvrdili, že všechny vykazované výkony jsou zapotřebí, dnes naopak tvrdí, že třetina je zbytečná. „Pro nás je to trošku zajímavá informace,“ řekla.

Pojišťovny jsou ve shodě s ministryní, podporují 19 krátkodobých opatření, jimiž chce dosáhnut stabilizace zdravotnických financí. Jedním z opatření je i zachování

dosavadní ceny lékařské práce v seznamu zdravotních výkonů.

Stabilizační opatření budou příští týden tématem dvou schůzek, na jedné se sejdou ekonomičtí ministři koaliční vlády, na druhé všichni členové kabinetu z řad ČSSD.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!