Spor o výši plateb rozhodne Ústavní soud

Spor léčeben a pojišťoven o výši plateb za práci zdravotníků přivedl zúčastněné minulý týden v úterý za jednací stůl do pražské Nemocnice Na Homolce. Zástupci ústavů po pojišťovnách požadují, aby začaly respektovat vyhlášku o výši úhrad zdravotní péče pro první pololetí…

Olomouc – Ačkoli náklady za poskytnutí jednodenní zdravotní péče pacientovi v Psychiatrické léčebně ve Šternberku činí asi 1270 korun, Všeobecná zdravotní pojišťovna ústavu zaplatí jen 780.

Může za to mimo jiné nesoulad dvou ministerských právních norem, jehož řešení má nalézt Ústavní soud. Spor léčeben a pojišťoven o výši plateb za práci zdravotníků přivedl zúčastněné minulý týden v úterý za jednací stůl do pražské Nemocnice Na Homolce.

Zástupci ústavů po pojišťovnách požadují, aby začaly respektovat vyhlášku o výši úhrad zdravotní péče pro první pololetí. Ministerstvo zdravotnictví normou stanovilo, že léčebny mají právo pojišťovnám účtovat platby o 13 procent vyšší než vloni.

Pojišťovny se však ohrazují, že vyhláška je v rozporu se zákonem o cenách, kterým ministerstvo financí omezuje maximální cenu hodnoty bodu na 1,10 Kč. Na podnět senátorů ODS má rozepři obou stran nyní rozhodnout Ústavní soud.

Potvrdil to jeho mluvčí Michal Spáčil. „Podnět k prošetření podaný skupinou senátorů soud obdržel 4. července,“ sdělil Spáčil. Zároveň však řekl, že vzhledem ke komplikovanosti věci verdikt patrně nepadne okamžitě.

Zdravotnickým ústavům však peníze chybějí. „Za první pololetí nám pojišťovny dluží sedm milionů,“ uvedl ekonomický náměstek Odborného léčebného ústavu Paseka Vítězslav Pospíšil. Podle ředitelů nemocnic a léčeben nerespektování vyhlášky ze strany pojišťoven ohrožuje kvalitu péče o pacienty.

„Pojišťovny jako by nechtěly vidět, že ministerstvo zdravotnictví v minulých dvou letech nevydalo žádnou normu, jíž by úhrady zdravotnickým zařízením navýšilo v souladu s rostoucími cenami energií a zvýšením osobních nákladů na základě vládou nařízených platových úprav,“ podotkl Pospíšil.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která kvůli úternímu setkání zdravotníků se zástupci pojišťoven přerušila svou dovolenou, po jednání prohlásila, že ředitelům pojišťoven, jež neplatí podle vyhlášky, hrozí výměna, v úvahu připadá i nucená správa pojišťoven.

Kabinet podle ní spor léčeben se zdravotními pojišťovnami o výši úhrad za péči o pacienty projedná po vládních prázdninách.

Kateřina Ličková,

Olomoucký den

Spor o výši plateb rozhodne Ústavní soud
Ohodnoťte tento článek!