Spor politiků o postavení nemocnic může skončit u Ústavního soudu

Politici se přou o to, zda se mají krajské nemocnice měnit na akciové společnosti, jak o tom uvažují ve Středočeském kraji. ČSSD se obává, že by se tato zařízení zaměřila jen na lukrativní obory, a ohrozila tak dostupnost péče. Občanští demokraté tvrdí, že ČSSD se jen před volbami snaží strašit voliče…

PRAHA –

Spor může skončit až u Ústavního soudu, na který by se zřejmě někteří poslanci ODS obrátili, kdyby parlament schválil sporný návrh poslance ČSSD Jaroslava Krákory.

Krákora minulý týden ve sněmovně navrhl zapracovat do legislativy ustanovení, které by změně nemocnic na akciové společnosti zabránilo.

Lidovecký člen zdravotního výboru sněmovny Vladimír Říha řekl, že o této Krákorově iniciativě budou koaliční politici ještě diskutovat.

„Ten návrh přišel až ve sněmovně, budeme o tom jednat,“ uvedl. Také on se ale obává, že takový paragraf by mohl Ústavní soud zrušit. „Zasahujeme vlastně do kompetence krajů, kterým jsme ty majetky převedli,“ dodal.

ODS: nemocnice by vlasnily kraje

ODS upozorňuje na to, že stát dal regionům nemocnice zadlužené, a když se s tím kraje snaží něco dělat, hodlá jim z centra přikazovat, jak nakládat s majetkem.

Poslanec ODS Martin Říman označil Krákorův návrh za nesmysl. „Tuším, že je to i protiústavní. Nevidím jediný důvod, proč tak masivním způsobem bojovat proti přeměně z jedné formy státního vlastnictví na jinou formu státního vlastnictví.“

Martin Říman, ODS:
„Jestliže se kraje domnívají, ževe formě akciové společnostity nemocnice budou lépe,operativněji a flexibilněji řízeny,tak nevidím jediný důvod, pročjim v tom bránit nějakýmsvévolným státním zásahem.

Říman dodal, že společnosti, které by z příspěvkových společností vznikly, by byly stoprocentně vlastněny kraji.

ODS podle Římana soudí, že připravovaná změna je neústavním zásahem do pravomoci samosprávy, a je tedy logickým krokem, že ODS podá v případě přijetí zákona stížnost k Ústavnímu soudu.

I zastánci Krákorova návrhu připouštějí, že jde o nouzové řešení. Tuto věc by podle nich měl řešit samostatný zákon o neziskových lůžkových zařízeních, který zřejmě brzy předloží někteří poslanci ČSSD.

ČLK varuje před plošnou privatizací

Teze normy připravila Česká lékařská komora, která varuje před plošnou privatizací nemocnic a chce jí zabránit.

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová:
„Osobně jako lékařka se nemohusmířit s tím, že bude někdo ležetv obchodní společnosti, kde sevlastně bude obchodovat s jehozdravím a jeho životem,“ říkáministryně Milada Emmerová.

„Bojíme se toho, že nemocnice se ztratí, že majetek může mizet a že se zhorší dostupnost a kvalita zdravotní péče. Tudíž naším cílem je zabránit plošné privatizaci,“ řekl po sobotním jednání představenstva ČLK její prezident David Rath.

Přeměnu nemocnic na obchodní společnosti odmítla i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD).

„Závěrem mi dovolte říci, že se osobně jako lékařka s dlouholetou praxí nemohu smířit stím, že bude někdo ležet v obchodní společnosti, kde se vlastně bude obchodovat s jeho zdravím a jeho životem,“ prohlásila minulý týden v dolní komoře.

Krákorova iniciativa naopak pobouřila středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). „Návrh nás vrací před rok 1989. Je podle mého názoru protiústavní. Je to návrh zpochybňující funkci samosprávy v České republice, je to návrh zpochybňující existenci privátního sektoru v České republice. Je to něco, co tady bylo naposledy před rokem 1989,“ uvedl ve středu.

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn soudí, že k privatizaci nemocnic je zapotřebí přistupovat selektivně.

„V oblasti nemocnic je potřeba přistoupit k určité racionalizaci. Nemocnic je asi více, než si můžeme dovolit, a pak by bylo vhodné zhodnotit,jestli některá zdravotnická zařízení mohou být privatizována a lépe fungovat na privátní bázi,“ řekl Jahn.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!