Spor poslanců o vojenskou nemocnici asi vyhraje stát

Ve sněmovně včera vypukl spor o to, zda vojenskou nemocnici v Plzni získá stát, nebo Plzeňský kraj. Blíž k ní ale má stát. Sněmovna totiž přes odpor ODS postoupila k projednání výborům návrh zákona, který vojenské zdravotnické zařízení převádí na plzeňskou fakultní nemocnici. Jejím zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, tedy stát…

O vojenskou nemocnici ovšem usiluje také Plzeňský kraj a ministerstvo obrany s ním i jednalo. Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) uvedl, že ministerstvo zdravotnictví nejprve o převedení vojenské nemocnice jako celku zájem nemělo, pak ale změnilo názor. Vláda proto neschválila již připravený návrh zákona o převodu na kraj a do sněmovny naopak poslala předlohu zákona o sloučení s fakultní nemocnicí.

Zájem Plzeňského kraje ve sněmovně hájili poslanci ODS. Například Jiří Pospíšil (ODS) prohlásil, že stát se chová nemravně, když kraji nejprve něco slíbí a pak změní názor. Miroslav Beneš (ODS) soudí, že ministerstvo zdravotnictví se obává konkurence krajské nemocnice.

„Převodem na kraj bychom vyřešili problém lékařské první pomoci v Plzni,“ uvedl mimo jiné další občanský demokrat Jiří Bílý. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) naopak kritizovala region za to, jak se o zdravotnictví stará.

Nedělá to podle ní zrovna vzorově. Řekla, že v kraji se sedmi okresy je lůžková péče zajištěna jen v pěti. Přesto krajský úřad nehodlá obnovit provoz nemocnice v Plané na Tachovsku, dodala.

Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek podle ní na jedné straně tvrdí, že kraj vojenskou nemocnici potřebuje, na straně druhé se ale prý netají tím, že region by ji převedl na obchodní společnost. Sloučení vojenské a fakultní nemocnice podle Emmerové zlepší péči, například díky propojení odborných týmů.

Pokud dolní komora zákon přijme, plzeňská fakultní nemocnice by kromě některých závazků měla převzít také nemovitosti a další aktiva v hodnotě několika set milionů korun. Převezme také 505 zaměstnanců vojenské nemocnice.

Emmerová kvůli tomuto vládnímu návrhu v úterý vyjednávala se členy poslaneckého klubu KSČM. Vládní předlohu v příštích měsících projednají sněmovní výbory, pak dolní komora rozhodne o osudu tohoto návrhu zákona.

Plzeňský deník

Ohodnoťte tento článek!