Spor vrchlabské nemocnice v Bruselu

Titulní obrázek

Spor soukromé Česko-německé horské nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) dospěl do Bruselu. Nemocnice podala kvůli odmítnutí VZP podepsat smlouvu o poskytování zdravotní péče podnět komisařce Evropské unie pro zdravotnictví. Vrchlabští zároveň kontaktovali Úřad pro ochranu hospodářské soutěže…

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
VZP odmítla podepsat smlouvu s vrchlabskou nemocnicí
Město nemocnici nepomůže
Vrchlabí má zájem zachovat nemocnici

„Nemocnice odsuzuje chování VZP, která se snaží zneužít svého dominantního postavení, vydírat nemocnici a prosazovat politické zájmy ministra Julínka,“ zdůvodnil ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml.

Pojišťovna naopak argumentuje bezprecedentní zdržovací taktikou nemocnice Vrchlabí získat nadstandardní smluvní podmínky. „Nemocnice smlouvu pod různými záminkami neustále odkládala a kladla si neopodstatněné podmínky. VZP rozhodla, že bude hradit pouze nutnou a neodkladnou péči, tj. takovou, kdy zdravotní stav pacienta je natolik závažný, že neumožňuje transport do smluvního zařízení,“ vysvětlil mluvčí VZP Jiří Rod.

Spor odnesou především pacienti z Vrchlabska donucení dojíždět do okolních nemocnic, které mají smlouvu s VZP.

Pojištěncům VZP hrozí, že budou za běžné zákroky ve Vrchlabí platit hotově. „Pokud smlouva nebude uzavřena, bude od 1. června nemocnice poskytovat pojištěncům VZP pouze nutnou a neodkladnou péči. Ostatní péče by u pojištěnců VZP byla zpoplatněna,“ tvrdí Dryml, považující postup pojišťovny za odvetu kvůli nevybíraným regulačním poplatkům za děti a mládež do osmnácti let.

Právo

Spor vrchlabské nemocnice v Bruselu
Ohodnoťte tento článek!