Spor ženy a záchranářů zkomplikoval otec dítěte, změnil výpověď

Spor mezi mladou ženou a jihomoravskou zdravotnickou záchrannou službou kvůli domácímu porodu zkomplikoval otec dítěte. U Krajského soudu v Brně částečně změnil svou původní výpověď.

Žena se podle něj v den porodu chovala divně, „vyšinutě“, nekomunikovala a nepřála si, aby volal záchrannou službu. Byt byl podle otcova nejnovějšího vyjádření „ve strašném stavu“, což prý mohlo lékaře vést k obavám o dítě. Někdejší partneři už spolu nežijí, mají špatné vztahy.

Dříve muž hájil postoj matky, zastánkyně domácích porodů. Dnes u soudu jako svědek uvedl, že lékař k ženě zprvu přistupoval vlídně, teprve později mu „praskly nervy“, ale na matku ani poté nekřičel. „Působilo to na mě tak, že lékař neví, jak nám vysvětlit, že to tam (v bytě) vypadá strašně a že by bylo lepší dítě odvézt. Snažil se domlouvat matce, ale to nešlo,“ řekl otec soudu. Svou dřívější výpověď vysvětlil tím, že si chtěl získat respekt u partnerky.

Loni v srpnu rozhodl Krajský soud v Brně ve prospěch ženy. Na zdravotnících vysoudila omluvu a celkem 100.000 korun odškodného pro sebe a svého syna za to, že musela na nátlak lékaře Roberta Zodla odjet po porodu i s dítětem do nemocnice. Vrchní soud v Olomouci ale verdikt zrušil a věc vrátil k opětovnému projednání.

Dnes třicetiletá žena přivedla na svět syna Timura v únoru 2010 v bytě v brněnské Údolní ulici. Bydlela jen několik set metrů od porodnice na Obilním trhu. Porod byl rychlý. Otec nakonec zavolal záchrannou službu, aby lékař přestřihl pupeční šňůru.

Lékař Zodl dorazil asi hodinu po narození chlapce. Podle úřední dokumentace byla sice matka i dítě v pořádku, on ale žádal, aby pro jistotu odjela sanitkou do porodnice. Hodinu ji přesvědčoval. Matka svolila až po příjezdu policie.

Na příjmu v porodnici bylo dítě údajně podchlazené, mělo teplotu jen 33,6 stupně Celsia a tři dny strávilo v inkubátoru. Podle záchranářů Zodl zachránil chlapci život. Matka ale situaci viděla jinak a podala na zdravotníky žalobu s žádostí o omluvu a náhradu újmy. Krajský soud původně dal žalobě za pravdu, v dokumentaci nenašel nic, co by svědčilo pro důvod k převozu. Vrchní soud nařídil doplnit dokazování.

Spor ženy a záchranářů zkomplikoval otec dítěte, změnil výpověď
Ohodnoťte tento článek!