Sporné stáže lékařů v nemocnicích se do novely nedostanou

Sporné povinné stáže ambulantních lékařů v nemocnicích se do zákona ve Sněmovně nedostanou. Autoři tuto úpravu, jež vzbudila nevoli lékařské komory, některých sdružení lékařů i části poslanců, stáhli.

ČTK to po zasedání sněmovního zdravotnického výboru řekl jeden z jejích předkladatelů a zpravodaj vládní novely o vzdělávání lékařů David Kasal (ANO).

„Vzhledem k tomu, že času je málo, nechtěl jsem ohrozit zbytek zákona, proto jsme se i s ostatními předkladateli domluvili, že tento sporný paragraf v této chvíli vypustíme,“ uvedl Kasal. Myšlenku ale stále hájil – přesný obsah stáží by totiž závisel na dohodě ministerstva zdravotnictví s odbornými společnostmi a případně i s lékařskou komorou. „Možná nebyl dostatečně komunikovaný,“ připustil Kasal ohledně návrhu.

Zdravotnický výbor dnes podpořil celkový pozměňovací návrh k vládní předloze, jež se týká například snížení počtu oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě. Podle úpravy doporučené výborem by jich mělo být 43 místo nynějších 96, uvedl zpravodaj.

Předloha by měla systém vzdělávání lékařů stabilizovat a zkvalitnit. Celkový pozměňovací návrh si podle předkladatelů klade stejné cíle. Umožní mimo jiné souběžné studium ve dvou příbuzných specializačních oborech.

Spor se mezi poslanci vede o to, zda zachovat obor praktického lékařství pro děti a dorost, nebo jej sloučit s pediatrií. Výbor podpořil sloučení, když návrhy na samostatnost obou oborů nepřijal.

Ohodnoťte tento článek!