Přejít na obsah

Spory pacientů s pojišťovnami budou brzy řešit rozhodčí soudy

zpět
4.11.2010
soud
zvětšitsoudZdroj: www.borev.net

soud | Zdroj: www.borev.net

 

Ministerstvo zdravotnictví chce během několika týdnů spustit v Česku novinku - takzvané rozhodčí soudy. "Bude to další možnost, jak řešit náhradové spory pacientů se zdravotními pojišťovnami nebo se zdravotnickými zařízeními," řekl Právu náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Martin Plíšek (TOP 09).

Ministerstvo se na rozhodčích soudech dohodlo s Hospodářskou komorou a s Českým zdravotnickým fórem.

A čeho se spory budou týkat? „Například když nemocnice naúčtuje pacientovi větší poplatky, než by měla, a pacient s tím nebude spokojen. Nebo když zdravotní pojišťovna nevrátí peníze pacientovi za překročení limitu zdravotních poplatků a doplatků za léky, anebo když mu vrátí méně peněz, než je pacient přesvědčen, že by mu vrátit měla,“ vysvětlil Plíšek.

Jak dodal, týkat se mohou i situace, kdy zdravotnické zařízení bude požadovat na pacientovi například úhradu nějakého zdravotního výkonu, a pacient je přesvědčen, že tento výkon by plně měla hradit zdravotní pojišťovna.

Zainteresované organizace už vybraly 18 rozhodců pro zdravotnictví. Místa, kam budou pacienti moci podávat své žádosti, budou zveřejněna stejně jako jména rozhodců. Mělo by se tak stát ještě do konce listopadu a od prosince by rozhodčí soudy již mohly fungovat.

„Pacient zaplatí poplatek 800 korun a tři procenta z částky, o kterou se soudí. Rozhodčí soud by měl vynést rozhodnutí do tří měsíců, a pokud pacient nebude spokojen, nález přezkoumá rozhodčí senát. Pokud ten rozhodne a rozsudek bude pravomocný, už ho soudně nelze přezkoumat. Je tedy na pacientovi, jakou cestu si zvolí. Zda cestu rozhodčího soudu, anebo soudu klasického, kde ale může zaplatit peněz víc a na rozhodnutí čekat i léta,“ zdůraznil Plíšek.

Informoval, že pro obě strany sporu je účast na rozhodčím soudu dobrovolná. Původně sice měl být rozhodčí soud povinný pro pojišťovny a zdravotnická zařízení, ale to by znamenalo změnu zákona. Ministerstvo chce raději nejdříve rozhodčí soudy na základě oboustranné dobrovolnosti ověřit a teprve pak rozhodnout.

Dobrovolnost ale také znamená, že když pacient dá svůj spor k rozhodčímu soudu, druhá strana na něj přistoupit nemusí.

V takovém případě má pacient, stejně jako dosud, možnost obrátit se na zdravotní pojišťovnu, poskytovatele péče, lékařskou komoru, ministerstvo zdravotnictví anebo na soud. Plíšek ještě zdůraznil, že rozhodčí soudy nebudou řešit etické spory mezi pacienty a zdravotnickým personálem.


Klíčová slova

Autoři

Václav Pergl, Právo

Komentovat článek: Spory pacientů s pojišťovnami budou brzy řešit…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Spory pacientů s pojišťovnami budou brzy řešit…

Komentáře

další 3 komentáře
BOB Varování  | 4. 11. 2010 13:07

Klesáme do bahna společenských vztahů hlouběji a hlouběji! Místo toho, abychom vybídli pacienty k prosté dohodě s lékařem nebo pojišťovnou, ženeme je rovnou nelidsky přímo k soudu. Proč? Není nic důležitějšího ve zdravotnictví než dobrý vztah pacienta s lékařem, bez něhož se léčit nedá. Proč jsme stále hecováni tento vztah rozbíjet? Jaký to má smysl?

BOB Vážení a milí!  | 4. 11. 2010 13:00

Jsem upřímně zvědav, jak budou smírčí soudy posuzovat, když VZP odmítne dát nemocnici peníze na operaci a pacientovi dá instrukci, že lékaři na tu operaci peníze dostanou. Budou-li smírčí soudy rozhodovat v našich současných podvodnických dvoukolejích ve prospěch VZP, pak potěš nás Pán Bůh a ochraň nás Pán Bůh před současnou politickou zvůlí.

Zorjan Jojko Varování  | 4. 11. 2010 11:06

Už si připadám jako "kolovrátek" s tím varováním Rady SASu, které vzniklo před více než rokem a stále platí - viz níže. Jen bych dodal: Je zajímavé, že ačkoli dle údajů z Ministerstva spravedlnosti za celou historii rozhodčích soudů v ČR zatím všechny jimi řešené spory byly rozhodnuty ve prospěch navrhovatele, což by mělo budit významnou pochybnost o jejich spravedlnosti, dochází místo revize pravidel pro jejich fungování k rozšiřování spektra jejich vlivu. Varování Rady SAS: Varujeme tedy všechny lékaře před nepromyšleným souhlasem s řešením jakýchkoli sporů s pacientem či zdravotní pojišťovnou cestou rozhodčích soudů. Lékaři - buďte si vědomi, že podle stávajícího zákona Vás nikdo nemůže nutit souhlasit s tím, že případný spor bude řešen mimosoudně, rozhodcem, či rozhodčím soudem. - čtěte podrobně jakékoli smlouvy, včetně těch se zdravotními pojišťovnami, vždy si všímejte i drobného tisku na okrajích stran. - nepodepisujte žádné smlouvy s Vaším předběžným souhlasem řešit případný spor mimosoudně, rozhodcem či rozhodčím soudem. - pokud Vám někdy nezbude (myslíme třeba i mimo systém českého zdravotnictví), než souhlasit s řešením sporu rozhodcem nebo rozhodčím soudem, souhlaste jen v případě, že bude rovnou jmenován Vámi odsouhlasený rozhodce resp. rozhodčí soudce, kterého nebude možné jen z vůle druhé strany měnit. Rada SAS

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné