Správní a dozorčí rada VZP společně projednají plán hospodaření

Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v letošním roce projednají dnes společně její správní i dozorčí rada. Zabývat se budou hlavně změnami zdravotně pojistného plánu, které správní rada před týdnem schválila…

Schválením změn plánu podmiňoval ministr zdravotnictví David Rath ukončení nucené správy nad pojišťovnou. Dohled vyhlásil loni v listopadu. V lednu sněmovna ředitelku pojišťovny Jiřinu Musílkovou odvolala, nyní VZP vede Josef Čekal.

Ve změněném plánu se například již nehovoří o internetových zdravotních knížkách IZIP, do nichž VZP investovala asi 300 milionů korun. Letos podpoří 172 miliony přenos informací o pacientech po internetu. Na projektu IZIP dokládal ministr Rath napojení pojišťovny na ODS. Ve společnosti totiž figurovali poslanci této opoziční strany.

Pojišťovna omezí letos také výdaje na přímořské pobyty alergických dětí. Ročně na projekt Mořský koník dávala 135 milionů, výdaje sníží o 30 milionů. Změnit by se měl i název programu.

ČTK

Ivan Pokorný

Diagnoza je stanovena dobře. Tedˇléčbatj. vrátit se ke kořenům. Tento systém byl zaveden za Bismarka před 150 lety pro úplně jinou demografickou situaci. Nemůže tudíž dnes fungovat.

Je třeba zavést normální tržní prostředí, tzn. my ani nevíme, co vlastně jsou lidi ochotni platit. Dokud je péče jakoby „zadarmo“ tak je zneužívaná. Teprve placená služba ukáže vlastně skutenčnou poptávku. Je možné, že některé medicínské obory zcela zaniknou, protože o ně nebude zájem, nebo mnohonásobně zlevní služby, než když je nakupuje stát.

Jiné zcela nové služby vzniknou. Bylo by to zemětřesní, ale během několika let měl blahodárný účinek pro obyvatelstvo. Zdraví by nabylo na jiné hodnotě posunulo zcela do popředí, lidi by přestali kouřit a upíjet se k smrti. Nyní kdy je zdraví jakoby zadarmo, nebo se na něj skládáme všichni všem, je devalvováno.

Ohodnoťte tento článek!