Přejít na obsah

Správní rada UP chce větší kompetence v univerzitní nemocnici

zpět
23.6.2008

Kompetence a vlastnický podíl státu v univerzitních nemocnicích probíral v pátek ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se Správní radou Univerzity Palackého v Olomouci. Děkan lékařské fakulty Zdeněk Kolář pro ČTK uvedl, že většina členů správní rady a akademiků nebyla s ministrem v příkrém rozporu...

„Nelíbí se nám ale zřizování funkcí akademických ředitelů, aniž by měli vymezeny kompetence,“ řekl Kolář.

Podotkl, že stejné stanovisko zastávají i představitelé ostatních lékařských fakult v zemi. Mezi další požadavky patří i možnost mít rozhodující vliv na výběr přednosty kliniky nebo ústavu kvůli jeho vědecké a pedagogické práci. Julínek dnes ale prohlásil, že o dokumentu, v němž by to stálo, neví.

Zatímco na univerzitě se diskutuje, Fakultní nemocnice Olomouc i přes pozastavený právní a ekonomický audit dál sčítá svůj majetek. Soupis měl původně sloužit jako podklad pro vytvoření akciové společnosti. Nemocnice by se v budoucnu mohla zbavit některých budov.

Ředitel nemocnice Radomír Maráček vyjmenoval mezi nadbytečnými objekty budovu stomatologické chirurgie, která je mimo areál nemocnice v centru města, II. internu, jež se má proměnit ve vědecké centrum lékařské fakulty, a budovu kožní kliniky. O tu má zájem nově vznikající fakulta zdravotních věd.

Přeměna fakultních nemocnic na akciové společnosti by měla podle Julínka pokračovat bez ohledu na slib premiéra Topolánka v Poslanecké sněmovně.

„Cíl univerzitních nemocnic trvá, budeme jen hledat jinou cestu,“ zopakoval dnes ministr při návštěvě Fakultní nemocnice Olomouc. Julínek se nijak nezajímal o chystanou úterní stávku, kterou označil za zbytečnou. Přitom většina personálu nemocnice přestane v úterý na tři hodiny pracovat právě kvůli nesouhlasu s jeho reformami.

Ministr původně plánoval, že už na podzim vytvoří z nynějších fakultních nemocnic akciové společnosti ve stoprocentním vlastnictví státu. Chtěl tak podle svých slov zprůhlednit hospodaření dosavadních příspěvkových organizací a dát vedení nemocnic jasná pravidla a odpovědnost za hospodaření. Zatím vždy případné dluhy fakultních nemocnic platil stát.

Teprve po převodu těchto nemocnic na akciovky chtěl ministr do sněmovny poslat návrh zákona o univerzitních nemocnicích. Vysoké školy by pak dostaly určitý čas na to, aby do těchto „akciovek“ vstoupily. Univerzity by bezúplatně získaly od státu 34 procent akcií, stát by měl 66 procent.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Správní rada UP chce větší kompetence v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Správní rada UP chce větší kompetence v…

Komentáře

1 komentář
mkortusova Co chystá Julínek  | 23. 06. 2008 10:57

Milí Plantážníci, dne 30.6.2008 se koná v hotelu Pyramida (Praha-Břevnov)od 16. hod seminář ČLK, na kterém přislíbil svoji účast ministr Julínek. Račte tedy zvednout své ctěné sedinky ze židlí a dovalit je na místo konání. Své ctěné hlavinky rovněž nezapomeňte doma, aby mohla proběhnout plodná diskuse. Protože pokud bude přístup mnohých z vás nadále tak laxní jako dosud, reálně hrozí, že se z těch Julínkových reforem všichni brzy potentočkujem.(v poslední větě bych věděla lepší verš, ale jdu do sebe, Talku :-)) )

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné