Přejít na obsah

Spuštění provozu kardiocentra se blíží

zpět
15.8.2007

Poslední úpravy probíhají v prvním podlaží diagnostického pavilonu Nemocnice Jihlava, od září tam začne fungovat kardiologické centrum. "V současné době probíhají všechny práce podle harmonogramu," řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví...

„Vyřešeno je také personální zajištění. Nic zatím nebrání tomu, aby začátkem měsíce září začal rozjezd kardiocentra,“ dodal.

Slavnostní otevření se uskuteční v polovině září, konkrétní termín určí vedení Nemocnice Jihlava.

Na specializovaném pracovišti bude možné provést kromě akutních operací i invazivní vyšetření pacientů s různými onemocněními srdce, nejčastěji s ischemickou chorobou srdeční, chlopenními a strukturálními vadami srdce, srdeční slabostí či onemocněním aorty.

Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Spuštění provozu kardiocentra se blíží

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Spuštění provozu kardiocentra se blíží

Komentáře

další 3 komentáře
Milan Šilhan Re:Vážený pane,  | 15. 08. 2007 21:36

a diskutující, severomoravský kolego, pokud jste starší 50-ti let víte jaké to byly za totality tahanice mezi Ostravou a Olomoucí o fakultní nemocnici. V podstatě nic nebránilo tomu, aby byla ostravská FN součástí olomoucké univerzity, podobně jak je tomu v Hradci Králové a v Plzni. Jádro mého příspěvku je v existenci "krajských výukových nemocnic" - neuniverzitních. Zdravotnické vysoké školy univerzitního typu jsou v různých krajských i nekrajských městech a snad nebude nutno zakládat v ČR další univerzitní nemocnice - bez lékařských fakult. Na rozdíl od Univerzit historických či regionálních mají zatím fakultní nemocnice specifický status tím, že jsou všeobecnými veřejnými státními nemocnicemi. Přeji moravsko-slezské Univerzitě hodně zdaru. Svým článkem jsem chtěl poukázat na evropský model decentralizace lékařského vzdělávání, orientovaný na velké, právě nikoliv "fakultní nemocnice". Neřeším otázku, jestli ku příkladu není v Praze víc fakultních nemocnic, než je nutno. Navrhuji naopak vtáhnout do lékařské výuky velké nemocnice v sídlech krajů. A tento stav statutárně zajistit.

MUDr.J.Neiser Vážený pane,  | 15. 08. 2007 15:06

jestli jste někdy v Ostravě viděl něco násilně konstruovaného, tak asi Ostravská Univerzita ani její Zdravotně - sociální fakulta to nebude. Myslíte si opravdu, že ty stovky sester, záchranářů a jiných paramedicínských profesí učíme násilně a vykonstruovaně?? Na které vysoké škole učíte vy, smím li se ptát?

Milan Šilhan Ve skutečnosti si Zlínská krajská nemocnice  | 15. 08. 2007 09:23

nijak nezadá nejen s jinými "krajskými nemocnicemi", ale ani s nemocnicemi fakultními. Kdyby v ČR stále neplatil do nekonečně novelizovaný zákon č. 20/1966 Sb. o zdraví lidu a naopak platil evropský model zákona o "zdravotnických ( zejména lůžkových ) zařízeních", byla by zlínská, pardubická, česko-budějovická, jihlavská a některá severočeská nemocnice statutárně "nemocnicí výukovou", t.j. klinickou nejvyššího odborného stupně, i když ne přímo fakultní ( univerzitní ). K tomu, aby byla velká klinická nemocnice ( veřejná, aby mohla plnit veřejné úkoly a dostávat rozpočtové příspěvky ) "nemocnicí výukovou", potřebuje pouze zákonný status, nikoliv mít bezprostřední vazbu na Lékařskou fakultu ( či násilně konstruovanou viz v Ostravě - Univerzitu ). Jediný rozdíl mezi "výukovou veřejnou krajskou nemocnicí" a nemocnicí fakultní, je míra "vzdělávání", míra grantů a výzkumu a orientace převážně na klinické medicínské odbornosti ( včetně výuky praktickiých lékařů ). Vzdělávání a atestace poskytuje stejně jak dnešní zmocněné instituce. I v tomto směru se ČR vzdaluje evropským zvyklostem. Vykládání o "euro-zdravo-regionech" je jedna věc, přijímání praktických podmínek pro rozšiřování vzdělávání je druhá věc.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné