SR: Platby za volbu lékaře

Pokud si pacient ve slovenských nemocnicích bude chtít vybrat konkrétního lékaře, sestru nebo porodní asistentku, může, ale za příplatek. Podle směrnice ministerstva zdravotnictví si jeho výši určí sama nemocnice…

Pacient si bude moci vybrat dokonce i lékaře, který není zaměstnancem dané nemocnice. Poplatky by se měly pohybovat od 5 do 7 tisíc slovenských korun. Část by měl dostat lékař a část zůstane nemocnici. Ministerstvo věří, že nadstandard zvýší kvalitu a sníží korupci.

Ředitel košické fakultní nemocnice Jaroslav Šajty potvrdil, že za výběr porodníka se u nich platí už dnes pět tisíc korun. „Činíme tak pouze tehdy, pokud lékař přijede k porodu mimo pracovní dobu,“ dodal.

Zástupkyně ředitele bratislavské fakultní nemocnice Katarína Sedláková uvedla, že od února budou účtovat za výběr operatéra pět a za výběr porodníka sedm a půl tisíce korun.

Někteří ředitelé nemocnic se však obávají, že pacienti si budou předplácet především zkušené lékaře a mladší se nedostanou k operacím. Podle Lékařské komory nastane ve zdravotnictví chaos. Proti poplatkům protestovala také Asociace na ochranu práv pacientů.

Nejsilnější opoziční strana Smer -sociální demokracie už avizovala, že v případě vítězství v letošních parlamentních volbách učiní zásadní změny v reformě zdravotnictví. Podle ní by měl větší roli opět hrát stát.

Ivan Vilček, Právo

Ohodnoťte tento článek!