Přejít na obsah

Srbsko prošetří osoby vystupující proti očkování proti spalničkám

zpět
22.3.2018
zvětšitZdroj: wikimedia.org

Zdroj: wikimedia.org

 

Srbská prokuratura zahájila vyšetřování 40 lidí, kteří otevřeně vystupují proti očkování proti spalničkám. Onemocnění si v zemi za poslední tři měsíce vyžádalo 12 mrtvých. Podle agentury AFP prokuratura nyní zjišťuje, zda se tak stalo i přičiněním zmíněných osob.

Od propuknutí epidemie spalniček loni v říjnu se v Srbsku podle tamních zdravotníků tímto onemocněním nakazilo na 3800 lidí. Bezmála 300 rodičů podalo letos v únoru trestní oznámení na 43 osob, které aktivně vystupovaly proti očkování proti spalničkám a které tak podle žalob šířily paniku.

Je mezi nimi například i známá srbská zpěvačka Jelena Karleušaová, která na svém twitteru napsala, že rodiče mají právo rozhodovat o tom, zda nechají své děti očkovat. Srbský ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar Srby vyzval, aby své potomky nechali očkovat. „Epidemie by vůbec nepropukla, kdyby (lidé) poslouchali lékaře a ne celebrity,“ uvedl ministr.

Rodičům, kteří své děti očkovat nenechají, hrozí v Srbsku pokuta od 250 do 1250 eur (zhruba 32.000 tisíc korun). Podle AFP ji však tamní úřady udělují jen zřídka.


Komentovat článek: Srbsko prošetří osoby vystupující proti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné