Srbsko prošetří osoby vystupující proti očkování proti spalničkám

Srbská prokuratura zahájila vyšetřování 40 lidí, kteří otevřeně vystupují proti očkování proti spalničkám. Onemocnění si v zemi za poslední tři měsíce vyžádalo 12 mrtvých. Podle agentury AFP prokuratura nyní zjišťuje, zda se tak stalo i přičiněním zmíněných osob.

Od propuknutí epidemie spalniček loni v říjnu se v Srbsku podle tamních zdravotníků tímto onemocněním nakazilo na 3800 lidí. Bezmála 300 rodičů podalo letos v únoru trestní oznámení na 43 osob, které aktivně vystupovaly proti očkování proti spalničkám a které tak podle žalob šířily paniku.

Je mezi nimi například i známá srbská zpěvačka Jelena Karleušaová, která na svém twitteru napsala, že rodiče mají právo rozhodovat o tom, zda nechají své děti očkovat. Srbský ministr zdravotnictví Zlatibor Lončar Srby vyzval, aby své potomky nechali očkovat. „Epidemie by vůbec nepropukla, kdyby (lidé) poslouchali lékaře a ne celebrity,“ uvedl ministr.

Rodičům, kteří své děti očkovat nenechají, hrozí v Srbsku pokuta od 250 do 1250 eur (zhruba 32.000 tisíc korun). Podle AFP ji však tamní úřady udělují jen zřídka.

1)
poznámka
Srbsko prošetří osoby vystupující proti očkování proti spalničkám
Ohodnoťte tento článek!