Stačí jen jeden mamograf?

Pracovníci rychnovského mamografického pracoviště uvedli, že by do podzimu mělo dojít k další modernizaci zařízení. Poté by zažádali o udělení akreditovaného pracoviště, kde by se odehrávaly i preventivní mamografické prohlídky…

Rychnov n. k./Dobruška – Rychnovský okres má jedno mamografické pracoviště. To je v budově Polikliniky, s. r. o. Rychnov n. K. Od 1. července by zdravotní pojišťovny měly ženám starším pětačtyřiceti let platit preventivní vyšetření prsu na mamografu.

Preventivní prohlídky by se měly odehrávat na vybraných pracovištích. Jejich seznam však dosud neschválilo ministerstvo zdravotnictví. Mezi navrženými jsou pro ženy z Rychnovska nejblíže Fakultní nemocnice Hradec Králové nebo rentgen v Ústí nad Orlicí.

Na rychnovské poliklinice je však také vysoce kvalitní mamograf, na němž pacientky absolvují vyšetření. Jde však o pracoviště, které se doposud zabývalo „případy“, jež sem poslali lékaři, většinou gynekologové. Pracovníci rychnovského mamografického pracoviště přiznali, že by do podzimu mělo dojít k další modernizaci zařízení, díky kterému by se dostali do popředí. Poté by zažádali o udělení akreditovaného pracoviště, kde by se odehrávaly i zmíněné preventivní prohlídky.

Doktoři vyšetření platili

Řada specialistů z okresu však potvrdila, že svým pacientkám starším pětačtyřiceti let mamografické vyšetření zajistila. „Problém je v tom, že každý čeká, že všechno je zadarmo. Mnohým ženám se pětistovková investice za vyšetření zdála příliš vysoká. Ale výjimky se také našly. V mnohých případech, kdy nebylo možné mamograf „začlenit“ do nezbytné součásti určení diagnózy, jsem prohlídku hradil z prostředků ordinace,“ uvedl rychnovský gynekolog František Kaplan.

Zájem o vyšetření projevovaly i mladší ženy než uvedená věková hranice.

„Do ordinace většinou přicházejí a žádají o mamografické vyšetření prsu pacientky, které se ve svém blízkém okolí setkaly s nádorovým onemocněním. Pokud však šlo o zdravou ženu bez potíží, kdy jiná vyšetření neukázala náznak nálezu, na mamograf jsem ji neposílal,“ vysvětlil dobrušský gynekolog František Tošovský. Obdobné zkušenosti zaznamenal i Kaplan.

Jak dlouho ženy čekají?

Osmačtyřicetiletá Jana R. z Rychnova podstoupila vyšetření již dvakrát. Vždy se jednalo o vážnější potíže a podezření na nález, který prohlídka nakonec vyloučila.

„Poprvé jsem se na vyšetření dostala do týdne. Po druhé, i když jsem byla akutní případ, to již trvalo čtyři týdny,“ uvedla pacientka.

Pracovníci mamografického pracoviště i gynekologové se domnívají, že dobře vybavené „středisko“ bude pro požadavky okresu do budoucna určitě stačit. Všichni mají zájem čekací lhůty co možná nejvíce zkrátit, protože v případě zhoubného nádoru jde hlavně o čas.

ŠÁRKA EHLOVÁ, Orlické noviny, 4.7.2002

Ohodnoťte tento článek!