Přejít na obsah

Stačí si čistit zuby, hájí experti platby za plomby

zpět
8.6.2011
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: www.faqs.org

stomatologie, zubař | Zdroj: www.faqs.org

 

Vyřadit amalgámové plomby v úhradách ze zdravotního pojištění, či nikoliv? Na ožehavé politikum, které nyní hýbe vládní koalicí, mají odborníci jasný názor. Postavili se na stranu zubařů.

„Pokud si lidé čistí zuby tak, jak mají, zuby se jim nezkazí. Ano, jsou onemocnění, která člověk prevencí neovlivní, ale to jsou výjimky. Neobstojí ani výmluvy, že někdo má zuby špatné z 'dědičných' důvodů a kvůli rodinnným dispozicím,“ řekl Jakub Suchánek ze stomatologické kliniky hradecké lékařské fakulty.

Zubnímu kazu lze podle expertů v naprosté většině případů předcházet pečlivou ústní hygienou a dodržováním správných stravovacích návyků. „Pouze malou část kazů lze přičíst onemocněním a vývojovým defektům,“ tvrdí unisono zubaři.

„Pod toto stanovisko se sám podepíšu,“ přisvědčil jaroměřský zubař Karel Kalfus.

„Nejsme socialistické zdravotnictví. Lidé si dodnes myslí, že by měli mít všechno zadarmo a opomíjejí prevenci. Chodí si na prohlídky, kdy si vzpomenou, někteří jednou za pět let a pak se diví, kolik mají kazů. Nemluvím o tom, že kartáček berou do ruky obden. Prevence je v moderní medicíně priorita číslo jedna,“ poznamenala nejmenovaná zubařka z Chrudimě.

Za plombu nyní platí pojišťovny zubařům 220 korun, ta však stojí skoro dvakrát tolik a doplácejí tak na ni. Velká část pacientů a s nimi vedení Věcí veřejných se však ve vládní koalici postavilo proti vyřazení amalgámových plomb z úhrad zdravotního pojištění, jak chtěl ministr zdravotnictví Leoš Heger.

„Pacient má nárok na standard. Já opravdu nevím, co jiného by mělo být standardem, než amalgámová plomba u zubního kazu,“ řekl ČTK zdravotní expert Věcí veřejných a hradecký poslanec Jiří Štětina. A dodal, že pokud zubaři vypovědí smlouvy s pojišťovnami, jak kvůli nízkým úhradám za plomby nyní vyhrožují, je to jejich věc.

Panují i obavy, že pokud bude i základní péče o zuby v ordinacích zpoplatněna, lidé přestanou k zubařům chodit úplně a bude to mít katastrofální důsledky pro jejich zdraví.


Klíčová slova

Autoři

Kamil Dubský, Regionální deník

Související články

28.9. Stanovisko MZ k navrhovaným změnám v oblasti stomatologické péče Stanovisko MZ k navrhovaným změnám v oblasti stomatologické péče
23 příspěvků
20.9. Obyčejné plomby Obyčejné plomby
9 příspěvků

Komentovat článek: Stačí si čistit zuby, hájí experti platby za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stačí si čistit zuby, hájí experti platby za…

Komentáře

další 3 komentáře
NATTER Stačí..  | 8. 06. 2011 13:54

Nic proti Vaší nasranosti , ale 50 kč je jen matroš . U výroby ručně míchaného amalgámu je i ta sestra ( chce asi plat - mrcha), musím si svítit a také elektřinu potřebuji pro vrtání , občas si potřebuji také zatopit, musím ty hejblátka sterilizovat tudíž potřebuji i sterilizátor a nájem musím taky zaplatit atd atd. Opravdu 200 kč je sakra málo. Bohužel si NESMÍTE na tento amalgám doplácet tak vám udělám 1 amalgamovou plombu a pojišťovně naúčtuji 3 . A to je ten bordel - a zde by každý pacient měl zkontrolovat co a kolik mu bylo provedeno . Což nikdo nedělá a proto je třeba odstřihnout zubaře od pojišťoven a platit vše na dřevo a pak si prašule v POKLADNÍM SYSTÉMU vyzvednou u smluvní pojišťovny a hned je vše kontrolovatelné .

P.K. Stačí..  | 8. 06. 2011 12:13

stačí si čistit zuby, stačí našlapovat opatrně, stačí vstávat pomalu, ale zase se trochu procvičit.., stačí jíst málo a pro jistotu stačí prohledávat potravu, zda tam není patogenní mikrob, stačí dýchat pouze čerstvý horský či mořský vzduch, stačí se vzdálit všem osobám s nakažlivou chorobou (při epidemii pak stačí pár týdnů nechodit do obchodu, ale zase jíst zdravě), stačí... Proč to zubaři neřeknou na plnou pusu - chceme vydělávat víc a víc, chceme nakupovat amalgám za 50 Kč a prodávat za 200 Kč, nechceme již mít nic společného s těmi obyčejnými felčary z nemocnic, ale chceme si dál dávat "MUDr." před jméno...

lékař panoptikum  | 8. 06. 2011 11:48

Stačí si čistit zuby, hají experti...Při vší úctě je to směšné.Stejnou logikou lze tvrdit, stačí jíst zdravě, stačí nekouřit, stačí pravidelně cvičit atd... To je nad slunce jasné, ale o to tady vůbec nejde.Sytém pojištění na všechno se řítí spolehlivě do záhuby a určitě ho nevyřeší izolované nehrazení amalgámovch výplní.Zcela běžné ve své ordinaci na řadu výkonů doplácím, ale protože jsou čeští lékaři zoufalé nejednotní a ekonomicky naivní, domluva není možná. Takže funguje systém, kdo si co urve a vykříčí.Tu pleny, tu plomby, tu lázeně , tu nové CT, tu robot da vinci apod. Bohužel drsné řešení bude, až systém zkolabuje.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné