Stanou se z lékařů úředníci evidující použité tampony?

Primář Léčebny dlouhodobě nemocných v Chrudimi Josef Holub je přesvědčen o tom, že předpis vycházející z Evropské unie je mnohdy nepochopen. „Podle mého názoru se evidence týká různých přístrojů nebo jiných pomůcek, které zůstávají v těle pacienta. Pokud se časem objeví zpráva o nějaké výrobní závadě v určité sérii, v dokumentaci se může vyhledat konkrétní jméno pacienta…

Chrudimsko – Každý tampon, jehla či obvaz by měly být sledovány, což znamená vedení jejich evidence po použití. Zdravotníci si vyhlášku vysvětlují různě, takže všude se nová norma nedodržuje.

Jen co je v těle

Primář Léčebny dlouhodobě nemocných v Chrudimi Josef Holub je přesvědčen o tom, že předpis vycházející z Evropské unie je mnohdy nepochopen.

„Podle mého názoru se evidence týká různých přístrojů nebo jiných pomůcek, které zůstávají v těle pacienta. Pokud se časem objeví zpráva o nějaké výrobní závadě v určité sérii, v dokumentaci se může vyhledat konkrétní jméno pacienta.

To, abychom evidovali každý obvaz nebo injekci, možné není – ani bychom to kapacitně nezvládli,“ míní primář Holub. Přísná evidence tamponů, roušek, přístrojů a dalších pomůcek se běžně vede na operačních sálech.

„Po ukončení zákroku instrumentářka vše spočítá a zapíše, to je běžná věc. U běžných převazů to ale nečiníme,“ říká přednosta chirurgického oddělení Nemocnice Chrudim Vladimír Ninger.

Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé v Luži-Košumberku má své metodické pokyny, podle kterých se evidují přístroje rozdělené do tříd podle kategorie nebezpečnosti a další zdravotní prostředky.

„Když jsme na podzim dělali akreditaci, komise byla překvapena tím, v jakém jsme předstihu,“ říká primářka léčebny Alena Klapalová.

Stížnosti pacientů

Agenda se může podrobnou evidencí každého pacienta nepředstavitelně rozšířit. Nestanou se nakonec ze zdravotníků úředníci?

„Určitým způsobem ano. Ovšem musíme si uvědomit, že naše společnost nebyla v minulosti zvyklá na obrovské stížnosti pacientů, proti kterým zdravotníci neměli obranu. Díky evidenci ji mít budou,“ tvrdí košumberská primářka.

ROMANA NETOLICKÁ, Noviny Chrudimska

Ohodnoťte tento článek!