Přejít na obsah

Stanou se ze sester poloviční doktoři?

zpět
26.5.2011
sestra, lékařka, stetoskop
zvětšitsestra, lékařka, stetoskopZdroj: www.cui.edu

sestra, lékařka, stetoskop | Zdroj: www.cui.edu

 

Schválená novela jim v praxi pravomoci zatím příliš nepřidala. Část zdravotnic o větší odpovědnost ani nestojí.

O zvyšování kompetencí zdravotních sestřiček jsme v době vrcholící akce Děkujeme, odcházíme slyšeli hodně. Při podpisu memoranda, které na začátku března stvrdili ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a šéfka České asociace sester Dana Juráskovová, se slibovalo zvyšování pravomocí, prestiže i platů sestřiček.

Před měsícem dokonce začala platit novela, která by měla některé kompetence posilovat. V praxi se tak ovšem příliš nestalo.

„Kompetence sester skutečně malá novela zásadně nenavyšuje. Umožňuje však nelékařům vykonávat některé činnosti do získání specializované způsobilosti pod dohledem nelékařů způsobilých k výkonu povolání bez odborného dohledu,“ vysvětluje Dana Jurásková.

Kurzy místo vysezených pozic

Novela však splnila jiný úkol. Během tohoto a příštího roku měla vypršet registrace většině sester. Ty bez ní však nemohou samostatně pracovat. Proto novela prodloužila registrační období z dřívějších šesti na deset let. Zároveň snížila poplatek za registraci z 500 na 100 korun.

Nesouhlas však vzbudil bod novely umožňující sestrám specializovaným na intenzívní péči, které za posledních šest let měly alespoň pět let praxe na půl úvazku, aby pracovaly jako záchranářky. Podle senátora Jana Žaloudíka (ČSSD) by se totiž vzdělávací kurzy neměly nahrazovat takzvanou vysezenou pozicí. Nakonec však veto Senátu poslanci přehlasovali a začátkem dubna novelu schválil i prezident.

I nároky na sestry by v budoucnosti mohly být ještě vyšší. Když šéf zdravotnictví se sestrami podepisoval memorandum, avizoval, že by zdravotní sestřičky dokonce mohly dělat některé činnosti, které má dnes na starosti lékař.

„Já bych řekl jenom jeden případ za všechny: to, co dnes dělají praktičtí lékaři, mohou dělat z jedné třetiny či poloviny sestry, a uvolnit lékaře pro daleko rozsáhlejší vyšetřování pacienta. Jsou základní diagnózy, které v západních zemích běžně zvládne sestra sama,“ řekl v únoru Heger. Protože však takové plány vyžadují řadu formálních kroků a změn v legislativě, je to podle něj otázka budoucnosti. O tak velkém zvýšení kompetencí však někteří lékaři pochybují.

„Jedna pacientka šla s bronchitidou v Anglii k lékaři, ale na kontrolu už musela k sestře. A protože jí bylo ještě hůř, chtěla k doktorce, ale sestra jí řekla, ať si koupí něco na kašel. Tak si paní radši koupila letenku a přiletěla do Prahy. Musela jsem jí hned nasadit dvoje antibiotika. Tolik práce by mi sestra neušetřila a pacienti by na to mohli doplatit,“ řekla Deníku praktická lékařka z Prahy.


Komentovat článek: Stanou se ze sester poloviční doktoři?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stanou se ze sester poloviční doktoři?

Komentáře

dalších 10 komentářů
Martina ?  | 11. 06. 2011 22:55

Jsou základní diagnózy, které v západních zemích běžně zvládne sestra sama,“ řekl v únoru Heger. - v západních zemích - například v Německu sestry tak akurát datlují do PC a všechno ostatní odpracuje doktor, student medicíny nebo ošetřovatel... - například náběry krve dělám jako studentka medicíny pouze já, pokud se nevydaří (po cca 2-3 pokusech) jdu za lekarem a jeste lepe za dalsim studentem mediciny, stejne tak je to s kanylami, natočením EKG atd. Pokud jste na dobrem oddelni-pracuje tam tzv. Arzthelferin zodpovedna za nabery krve - ale jen do 9:00, pokud potrebujete nabrat krev v 9:01 uz za to neni zodpovedna... - pred tydnem jsem 3x pripominala sestre, ze ma dat kompresni obvaz na ruku pacientovi s tromboflebitidou - po 4 hodinach to nebylo jeste hotove. A nakonec jsem se dozvedela, ze mi rada ukaze, kde ty obvazy jsou a mam to udelat sama. To uz jsem prskala vzteky. Jelikoz coby praktisches Jahr zato vazne nejsem zodpovedna - jak jsem ji s radosti vratila, to co jsem od ni milionkrat slysela. - vysoka skola leckdy pro nase sestry povinna je krasna vec - ale lekarky z nich neudela. Kdyby chtely byt doktorky - studuji medicinu. Statistickym faktem je, ze vetsina absolventek strednich zdravotnickych skol se na medicinu opakovane nedostane nebo neprojde prvnim filtrem zkousek z anatomie, histologie atp. Tj co kdybyste spise motivovali mlade lekare/lekarky, aby tu zustavali a nemuseli bychom prevadet praci na sestry (beztak zastavaji casto jeste funkci pecovatelek a uklizecek)....treba sestry zachranarky casto ani nevi na ktere oddeleni maji pacienta odvezt - a to mluvim ze sve vlastni zkusenosti. Takze nam napr cpou pacienta s CMP na oblastni internu nebo jeste lepe cerstvy IM u 45-ti leteho muze - a my ho se zpozdenim nechavame prevezt do centra pro lecbu akutniho IM.

josef Emily  | 27. 05. 2011 07:37

Souhlas,pouze doplním, jak se Vám všem líbí odpověď funkcionářky UNIFI na můj dotaz - rehabilitační pracovnice bez "Osvědčení " k výkonu povolání bez dozoru , ale s kvalifikací - státním Osvědčením pro výkony vysoce specialisovaných úkonů s praxí u lůžka 25 let ,nesmí Tyto výkony vykazovat pojišťovně ? Odpověď funkcionářky - státní Osvědčení pro vysoce náročné úkony je chválihodné , ale nemůže tyto výkony vykazovat ZP.Tyto vysoce specialisované výkony může vykazovat ZP pouze pracovnice s Osvědčením pro výkon samostatné praxe bez dozoru a to z důvodů, že tuto problematiku měla ve škole.To je skutečná dnešní praxe v nemocnicích a ambulantních pracovištích . Výsledek , pracovnici s takto vysokou kvalifikací stvrzenou státním Osvědčením a dlouhou praxí u lůžka nejtěžších nemocných př. CMP, traumata mozku, dozoruje blbec se státním Osvědčením pro samostatnou práci bez dozoru, bez státního Osvědčení pro výkon vysoce specialisovaných činností ,bez řádné praxe u lůžka nemocného alespoň 5 let a vykazuje ZP výkony, které není schopen odborně a v mnoha případech ani nechce fyzicky provádě . Hnůj kam se podíváš. Chudáci pacienti .Tomu říkám posílení kompetencí samostatně pracujících nelékařských profesí. Tento stav zcela kopíruje naši politickou praxi - každý blb s osvědčením pro politickou činnost si osvojuje právo kecat do závažných věcí jakou jistě bezesporu jsou pacienti s CMP a traumaty mozku. Zbohem zdravý rozume.

Emily D  | 27. 05. 2011 01:04

Když budu chtít dělat lékaře- půjdu studovat, když ne- budu dělat sestru. každý má svá práva a povinnosti. Jurásková a spol z ministerstva si myslí co? Ať jdou k lůžku a ukáží své umění..osobně bych pacienta nediagnostikovala, na to je hlava studovaná. Myslím, že kolem pacienta dělám dost, ne abych se pletla doktorovi do práce.....ale nahoře rozum nebyl a nebude.....zýšení kompetencí si někam strčte a nechte mě do 70 dožít, než půjdu do důchodu..pokud mi to v tom věku bude myslet...tohle taky vymyslel pěknej pták..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné