Přejít na obsah

Stanovisko MZ k navrhovaným změnám v oblasti stomatologické péče

zpět
28.9.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: media.rd.com

stomatologie, zubař | Zdroj: media.rd.com

 

V souvislosti s hledáním úsporných opatření v oblasti zdravotní péče navrhuje Ministerstvo zdravotnictví řadu úprav systému veřejného zdravotního pojištění vedoucích k jeho stabilizaci.

Je třeba urychleně otevřít diskusi a záměrům vtisknout konkrétní podobu s cílem vytvořit efektivní nabídku kvalitních služeb.

Jedna z oblastí, kde úspory budou hledány a ve které by se mohl ve velmi krátké době projevit pozitivní ekonomický efekt, je vyřazení z veřejného zdravotního pojištění léčby takových onemocnění, která jsou zcela nebo z velké části ovlivnitelná prevencí a správnou péčí o vlastní zdraví.

V zubním lékařství je typickým příkladem zubní kaz. Je to onemocnění kde prevence, aktivní přístup pacienta k osobní hygieně, stravovací návyky, apod. významně mohou ovlivnit zdravotní stav chrupu.

Proto je léčba zubního kazu typem ošetření, které lze pro občany v produktivním věku ze systému úhrad z veřejného zdravotního pojištění vyřadit.

Pro děti, mladistvé do 18 let a pro seniory nad 65 let je i nadále počítáno s úhradou za ošetření zubních kazů v základní variantě z veřejného zdravotního pojištění.

Rovněž bude se souhlasem revizního lékaře i nadále umožněna léčba zubního kazu vzniklého v souvislosti se závažným celkovým onemocněním.

Předpokládaná úspora finančních nákladů vzniklá vyřazením výplní z veřejného zdravotního pojištění činí cca 1 miliardu korun. Tento významný objem finančních prostředků bude nadále v systému k dispozici.

Především pak na posílení prevence a léčbu onemocnění, která ani nejlepší prevencí a péčí o své zdraví ovlivnit nelze. V neposlední řadě také na léčení velmi závažných případů, jejichž cenu, na rozdíl od zubního kazu, není nikdo sám schopen uhradit (úrazy, nádory, aj.).

Změna v systému úhrad stomatologické péče nepopírá to, na čem je systém všeobecného zdravotního pojištění založen, tedy zejména zachování sociální spravedlnosti systému, avšak s cílem zvyšování jeho efektivity a hospodárnosti.

Definitivní podoba úhrad stomatologické péče je předmětem dalších jednání a následných legislativních opatření.

Důkladně promyšlená a citlivě zvolená opatření mohou v nadcházejícím období působit jako významný stabilizační prvek při přijímání nezbytných reformních kroků v českém zdravotnictví.


Autoři

MZ ČR

Související články

20.9. Obyčejné plomby Obyčejné plomby
9 příspěvků

Komentovat článek: Stanovisko MZ k navrhovaným změnám v oblasti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stanovisko MZ k navrhovaným změnám v oblasti…

Komentáře

dalších 23 komentářů
VK Srovnání  | 29. 09. 2010 20:46

Vyjmout amalgámové plomby ze zdravotního pojištění - v systému úspora 1 mld./rok. Strop zdravotního pojištění - v systému chybí 5 mld. za rok. Takže na co vlastně půjdou ty ušetřené peníze?

člověk čistý zub a odborníci perlí  | 29. 09. 2010 20:22

Na kazivost má vliv složení slin a jejich produkcemnožství.Pokuď je více omýván zub a rozpouštěna potrava, tak tím méně i leptá, tím méně se tvoří plak,a potom i kaz tvoří.Někdo to má geneticky lépe ovlivněné. Co například některé syndromy poruchy imunity kdy se tvoří méně slin, nebo po některých závažných operací. Vše je v organismu propojené víc , než se zdá. Na omezení plaku má vliv samotné složení potravy, a její konzistence, žvýkání při jídle , také samotné některé jídlo, pítí nápojů, látky zvyšující tvorbu slin.Můžete si čistit zuby po každém jídle,, i čistit plak pravidelně u zubaře za platbu a prostě něco neovlivníte. A včasné a kvalitní ošetření zubního kazu by mělo být, něco jako zašití rány, kdy s to rozrhlo, a už to nesroste, přirozeně. Prostě základní medicínská péče.

zubařka čistý zub a odborníci perlí  | 29. 09. 2010 19:49

Na fakultě nás učí,že :1.sacharolytické bakterie z plaku štěpí cukry a škroby z potravy-vzniklá kyselina leptá SKLOVINU zubu,vznikne kaz skloviny. 2.proteolytické bakterie z plaku "rozloží" kolagen v dentinu a vznikne kaz DENTINU.3.Toxiny některých bakterií v plaku způsobují zánět DÁSNĚ ,pokud se nezačne čistit,pokračuje jako zánět PARODONTU.(Tyto toxiny mimo jiné zvyšují riziko IM,DM,atd)Cílem čištění není dutina ústní bez bakterií(to by byl nesmysl-bakterie potřebujeme .jenom jich nesmí být tolik,že jsou vidět pouhým okem ( PLAK ).A osídlení dutiny ústní bakteriemi je úplně jiné,než bylo před několika 1000 lety.Zuby se čistí od plaku( bakterií) ,ne od jídla.Jídlo samo o sobě zubům (vyčištěným) neškodí.Takže klidně stačí POŘÁDNĚ vyčistit večer.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné