Starostové bilancovali pohotovost ve FN Brno

Tři měsíce fungování lékařské služby první pomoci pro děti i dospělé ve Fakultní nemocnici Brno bilancovali ve čtvrtek starostové čtyřiceti obcí správního obvodu Šlapanic na Brněnsku, které s FN Brno na konci března uzavřely smlouvu…

Střechovský: poměr ceny a výkonu je vynikající

„Je to jako by si člověk se středními příjmy koupil mercedes,“ charakterizoval zkušenosti šlapanický starosta Jan Střechovský (Hnutí pro rozvoj Šlapanic), který označil poměr ceny a výkonu za vynikající.

Čtyři desítky obcí obvodu tvoří prstenec obklopující krajské město od severozápadu na jihovýchod. Dokud byla pohotovostní služba ve Šlapanicích, museli občané například z Popůvek na západě Brna jet stejně na pohotovost do Šlapanic na jeho východní straně. Nyní to mají do bohunické fakultní nemocnice kousek.

Radnice platí sto tisíc měsíčně

V řadě případů je pohotovost stejně odesílala k dalšímu vyšetření nebo ošetření do nemocnice. V případě dětských pacientů to platí v ještě vyšší míře. „Rozhodli jsme se, že se obejdeme bez tohoto mezičlánku a nelitujeme toho,“ řekl Střechovský.

Šlapanická radnice poskytuje fakultní nemocnici měsíční příspěvek ve výši 100 000 korun měsíčně na pokrytí nákladů. „Je to symbolická částka, ale slouží nám k větší motivaci lékařů ke konání pohotovostních služeb,“ komentoval to ředitel FN Brno Jan Burian, který musí i bez smlouvy se Šlapanicemi zajišťovat ústavní pohotovostní službu.

Její lékaři by se měli ve večerních a nočních hodinách a ve volných dnech teoreticky starat pouze o hospitalizované pacienty, nemohou však odmítnout ty, kdo přicházejí se zdravotními problémy odkudkoli.

S podporou od Šlapanic může nemocnice snadněji jednat s lékaři o posílení služeb. Od pojišťoven totiž nemocnice za tyto služby žádné zvláštní prostředky nedostává.

Připraven jednat i s dalšími regiony

Podle statistiky ošetřili lékaři v bohunické fakultní nemocnici i v jejím pracovišti dětské medicíny v Černopolní ulici za tři měsíce 143 pacientů ze Šlapanicka v interním příjmu, 76 na stomatologii a nejvíce – 791 – na pediatrii. Jen o málo to zvýšilo stavy pacientů ošetřených za tyto tři měsíce pohotovostními lékaři nemocnice.

Vzhledem k možnosti svobodné volby lékaře sem totiž přijíždějí nejen pacienti s doporučením lékařských pohotovostí, ale také sami podle vlastního uvážení.

„Po vyhodnocení zkušeností jsme připraveni jednat s dalšími regiony. Uvítali bychom, kdyby také lékařská služba první pomoci pro dětské pacienty z Brna byla soustředěna na našem pracovišti dětské medicíny v Černých Polích, kam množství pacientů po vyšetření v Bílém domě stejně směřuje,“ řekl ředitel nemocnice Jan Burian.

Podle něj nemocnice již připravila pro kraj i pro město Brno dokument, nabízející pohotovostní služby v dětské medicíně.

„Bylo by to i pro rodiče dětí komfortnější řešení, které by vyloučilo zbytečné přejíždění a v mnoha případech by vyloučením mezičlánku odstranilo nebezpečí z prodlení,“ konstatoval profesor Petr Gál z Fakultní nemocnice Brno.

Podle Jana Buriana chybí po zrušení okresů systémové řešení, které by zajišťovalo mechanismus pohotovostí. Zdravotní pojišťovny nemocnicím za tuto službu neplatí, a ty si tak pouze zvyšují náklady.

„Pokud by to byla pojišťovnami, státem či regiony placená služba, nemocnicím by kapacitní problém určitě nedělala,“ míní ředitel FN Brno, který by chtěl, aby zahájením spolupráce s jedním z jihomoravských regionů fakultní nemocnice odstartovala kroky k systémovému řešení tohoto problému.

Jan Chmelíček, Právo

Starostové bilancovali pohotovost ve FN Brno
Ohodnoťte tento článek!