Start rozhodčího soudu pro zdravotnictví se o čtvrt roku zpozdí

Start rozhodčího soudu pro zdravotnictví se o čtvrt roku zpozdí. Spory pacientů s lékaři a pojištěnců se zdravotní pojišťovnou o úhradu poskytnuté péče měli od ledna řešit rozhodci. Legislativní náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek ČTK řekl, že soud začne fungovat až na jaře.

K podpisu je připraveno memorandum o spolupráci ministerstva s Českým zdravotnickým fórem a Hospodářskou komorou a chystají se pravidla pro ustavení rozhodců.

Náměstek potvrdil, že pacienti a pojištěnci zatím musejí dávat připomínky k úhradě péče své zdravotní pojišťovně. Pokud tam nepochodí, zbývá jim jen běžný soud, kde ale za rozhodnutí zaplatí, navíc na ně mohou i dlouho čekat. Rozhodci naproti tomu budou řešit spory v krátké době a za minimální poplatek, mluví se o zhruba 800 korunách.

Rozhodčí soud pro zdravotnictví je společným projektem ministerstva zdravotnictví, Českého zdravotnického fóra a Hospodářské komory. Ministryně Jurásková už podle Plíška podepsala memorandum o spolupráci na projektu, v nejbližších dnech ho podepíšou i ostatní.

Podle původních záměrů měla být účast v rozhodčím řízení povinná pro zdravotní pojišťovny i poskytovatele péče, pro pacienty měla být dobrovolná.

Česká lékařská komora odmítla povinnost pro lékaře. Ministerstvo přistoupilo na to, že účast bude dobrovolná pro všechny, tedy i pro pojišťovny a zdravotnická zařízení. Nebude proto třeba novely zákona, kterou by museli schválit zákonodárci.

„Ministerstvo nyní vyjednává se zařízeními a pojišťovnami o jejich účasti v projektu; důležité je, že účast bude dobrovolná,“ zdůraznil Plíšek, který jako člen řídícího výboru projekt připravuje.

Až začne rozhodčí soud pro zdravotnictví fungovat, budou se moci pacienti snáze bránit, když po nich bude chtít lékař zaplatit za ošetření, které podle nich platí zdravotní pojišťovna, případně od nich lékař vybere registrační poplatek, na který podle pacienta neměl právo.

Ministerstvo nyní vyjednává se zařízeními a pojišťovnami o jejich účasti v projektu

Pacienti také budou moci snáze řešit spory o to, zda jim pojišťovna má uhradit léčení v cizině a zda se právě jich týká překročení limitu poplatků, takže by jim měla pojišťovna vrátit peníze.

Pacienti a pojištěnci se budou moci obracet na více než 70 kontaktních míst po republice, která spravuje Hospodářská komora. Až rozhodčí soud začne fungovat, budou na webech tří zúčastněných institucí seznamy schválených rozhodců.

Ohodnoťte tento článek!