Přejít na obsah

Stát by měl podle soudu přijmout odpovědnost za škody po očkování

zpět
17.8.2015
právo, spravedlnost, zákony, soud
zvětšitprávo, spravedlnost, zákony, soudZdroj: Shutterstock

právo, spravedlnost, zákony, soud | Zdroj: Shutterstock

 

Nejvyšší soud doporučil stejně jako na počátku února Ústavní soud, aby ministerstvo zdravotnictví sejmulo z lékařů finanční odpovědnost za případné poškození zdraví dětí po povinném očkování.

Ministerstvo by mělo zákony upravit tak, aby se buď přenesla odpovědnost za škodu při povinném očkování na stát nebo aby se lékařům alespoň nahrazovaly náklady spojené s odškodňováním pacientů, citují z doporučení Hospodářské noviny. Lékaři volají po založení fondu, ministerstvo se k tomu podle listu nemá.

Doporučení souvisí s kauzou dívky, která prodělala po očkování proti tuberkulóze těžký zánět kyčelního kloubu. Podle rozsudku Nejvyššího soudu jí má nahradit škodu Všeobecná fakultní nemocnice, informují HN. Ta rozhodnutí respektuje. Za škodu na zdraví dítěte po nežádoucí reakci na povinnou vakcínu je podle soudu odpovědný lékař, který dítě očkoval, i když vakcínu nevyrobil a aplikoval ji na základě povinnosti ze zákona.

Šéf České pediatrické společnosti Jiří Zeman má za to, že by do fondu měly přispívat hlavně zdravotní pojišťovny. „Pokud je povinné očkování, tak by měla být odpovědnost jednoznačně na straně toho, kdo takové očkování nařizuje. A to je stát,“ řekl HN předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Vznik odškodňovacího fondu doporučil státu už v únoru Ústavní soud. Epidemioložka ministerstva Jana Prattigerová podle deníku slíbila, že se o to pokusí. Podle Prymuly se ale zatím nic nestalo.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Lékový ústav má ročně hlášeno do 600 mírných vedlejších účinků a u čtyř až pěti dětí vážné následky. Povinnost očkování a vysokou míru očkování dětí vysvětluje ministerstvo ochranou zdraví celé společnosti. Proti infekci jsou tak chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou.


Komentovat článek: Stát by měl podle soudu přijmout odpovědnost za…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Stát by měl podle soudu přijmout odpovědnost za…

Komentáře

1 komentář
Věra Povinné očkování  | 18. 08. 2015 08:08

Měly by to platit farmaceutické firmy, které mají z vakcín nemalý zisk a ne zdravotní pojišťovny !!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné