Přejít na obsah

Stát chce osekat kardiocentra, špičku v péči o srdce

zpět
29.1.2009

Mapa špičkových zdravotnických center bude zase o něco řidší. Tentokrát z ní mají zmizet některá kardiocentra. Na neformální besedě s lékaři to podle informací online deníku Aktuálně.cz prozradil koncem minulého týdne náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr...

„Po onkocentrech a traumacentrech budou následovat škrty v kardiocentrech. O tom není pochyb,“ prohlásil před plným sálem lékařů.

Které nemocnice o statut špičkového kardiocentra přijdou, prý ještě neví.

Necelé dvě hodiny a bylo rozhodnuto

Je tomu zhruba čtvrt roku, co někdejší ministr Tomáš Julínek poslal kontroly do traumacenter a onkocenter.

Na konci auditů bylo zrušení čtyř traumacenter a pěti onkocenter. Nemocnice sice v léčbě nemocných mohou pokračovat, ale nedostanou už peníze na nejlepší přístrojové vybavení nebo na nejdražší biologickou léčbu.

Řada z nich proto vytáhla do boje. „Jak vypadal audit v nemocnici? Oznámení o návštěvě jsme obdrželi zhruba osmačtyřicet hodin předem bez bližšího upřesnění,“ popisuje kontrolu ve Všeobecné fakultní nemocnici děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

A pokračuje: „V čase plánovaného auditu se nejprve asi patnáct minut telefonicky dohadoval profesor Vorlíček s ředitelkou ministerstva zdravotnictví doktorkou Pánovou, jestli se sejít na poliklinice, kde všichni byli připraveni, nebo v areálu nemocnice.“

Byl u toho, když se skupina auditorů objevila ve dveřích nemocnice. Podle něj se na chodbách kliniky zdržela ani ne dvě hodiny. Zapsali si jen údaje o počtu lůžek a zdravotních sester a obhlédli technické vybavení. Zajímali se přitom jen o některé způsoby léčby, další opomíjeli.

„Při zkoumání technického vybavení by se ale nemělo upřednostňovat jen radioterapeutické vybavení, ale i problematika ředění cytostatik,“ řekl Zima.

Ani jeden z auditorů podle něj nekladl důraz na zdejší výzkum.

Podobně vzpomíná na návštěvu z ministerstva i náměstek pardubické nemocnice Martin Šácha. „Trvala ani ne dvě hodiny a nemohla v žádném případě prověřit vůbec nic. Vše bylo jaksi dávno připraveno předem,“ popsal Šácha.

Obě nemocnice navíc dodnes nedostaly žádný papír s výsledkem kontroly.

Ministerstvo dávno potvrdilo škrty onkocenter novinářům, náměstek Šnajdr o nich mluvil na neformálních schůzkách se zdravotníky. „Do nemocnic ale nic nikdo neposlal. O výsledky auditu přitom žádáme od září 2008,“ řekl Martin Šácha.

Kardiologové: Škrty? O tom nic nevíme

Nyní by se měly podle Šnajdra vydat kontroly do kardiocenter. I jejich počet plánuje ministerstvo omezit.

Jak však zjistil deník Aktuálně.cz, o plánovaných změnách nemají ponětí ani šéfové kardiocenter, ani Česká kardiologická společnost.

„O škrtech v kardiocentrech slyším poprvé od vás. Jsem v komisi ministerstva, která připravuje koncepci kardiocenter, ale o škrtání nic nevím,“ řekl například přednosta kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Widimský.

„Byl jsem asi před deseti dny na jednání a zatím to vypadá tak, že by se žádná kardiocentra rušit neměla. Vím o připravovaném auditu, který by je měl prověřit, ale že by se chystalo něco víc, to mi známo není,“ vyjádřil se také šéf České kardiologické společnosti Václav Chaloupka.

Podle ministerstva je ale v Česku specializovaných center s tou nejdražší léčbou příliš mnoho. „Chceme soustředit tu nejdražší péči do takových center, která budou pacientům poskytovat opravdu kvalitu na vysoké úrovni,“ řekl Šnajdr.

Komplexní péči nelze podle ministerstva dovolit všem. Ideální stav by prý byl, kdyby na každých milion obyvatel působilo zhruba jedno špičkové centrum.

Na nic se v Česku neumírá tak, jako na infarkt

Na nemocné srdce zemře každý rok v Česku kolem 53 tisíc lidí, většinou starších 64 let. Na žádnou jinou chorobu se tolik neumírá. Nemoci oběhové soustavy představují více než polovinu všech úmrtí v zemi.

V Česku dnes pracuje celkem dvaadvacet kardiocenter.

Veronika Rodriguez, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Stát chce osekat kardiocentra, špičku v péči o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stát chce osekat kardiocentra, špičku v péči o…

Komentáře

dalších 10 komentářů
M redukce ma pouze zakryt nedostatek lekaru a sester  | 29. 01. 2009 17:30

Resp. statisticky je leakru a sester v CR dostatek, ale velke mnozstvi jich pracuje mimo ceska zdravotnictvi.

Martina Commedia dell'arte  | 29. 01. 2009 16:55

Audity v nemocnicích znamenaly pouze špatně napsanou předehru. Mnohé nemocnice se špičkovými zdravotnickými centry mají nebo se připravují na akreditaci. Informace zjišťované auditory, jejichž hlavní dirigenti Šnajdr a Hellerová zkomponovali, jsou informace zcela běžné dostupné jak pro MZ, tak především pro všechny zdravotní pojišťovny. Pokud tedy komedii o počtu lůžek, obložnosti a nákladech na lůžko jdou auditoři zkoumat na vybraná špičková centra, je to vážně úsměvné. Možná že skutečný scénář mohl vypadat následovně. VZP s Horákem a s Vepřekem chystají řízenou péči. Ta bude samozřejmě nejdůležitější v oborech, které jsou nejvíce finančně nákladné. Co je tedy potřeba? Odborný personál, vysoce profesionální zdravotnická technika a nákladné léky. Co nám chybí, si říká Hellerová se Šnajdrem. Šnajdr - jednoznačně zdravotnická technika, zdroje z EU zajistím, ale je nutné někde omezit zdravotní péči, protože zdravotnická technika je natolik drahá, že ji nemohou dostat všechna specializovaná pracoviště. A já budu preferovat pouze ty výrobce, kteří budou loajální. Následně Hellerová, někde bude chybět personál, ale pokud se nějaké pracoviště zruší, mohou přejít lékaři a sestry tam, kam potřebujeme. I. fáze logiky Šnajdra: "Jasně se tak ukázalo se, že zavedení regulačních poplatků v praxi realizuje solidaritu s pacienty, kteří trpí závažnými onemocněními, jejichž léčba je velice nákladná. Tato léčba se provádí zejména ve špičkových zdravotnických centrech s vysokou odbornou profesionalitou, kde není dostatek zdrojů a kde je nutné tyto zdroje dodat". Tyto slova řekl Šnajdr na MZ v lednu 2008. II. fáze logiky Šnajdra: Podle Šnajdra regulační poplatky měly vysoký efekt, zdravotní pojišťovny ušetřily xy miliard korun a konečně došlo k úspoře peněz pro nákladnou zdravotní péči. A proto nyní Šnajdr provede omezení této zdravotní péče i ve špičkových zdravotnických centrech, v kterých nebylo dost peněz, nyní snad je, ale zase jich je hodně a možná že zase není tak kvalitní péče. A jaká bude III. fáze logiky Šnajdra ?

Darrell Re:Re:Re:Re:Re:jedno v kraji zni logicky  | 29. 01. 2009 13:13

Omlouvam se VFN mi vypadla. Ovsem na Bulovce (je tam soukroma kardiolinka) je katetrizacni laborator stejne tak jako v UVN a AIM se tam leci. Tak pak nechapu, co pojem status kardiocentra znamena. Myslel jsem, ze to je prave vybavenost daneho zdravotnickeho zarizeni k lecbe AIM.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné