Stát chce osekat kardiocentra, špičku v péči o srdce

Titulní obrázek

Mapa špičkových zdravotnických center bude zase o něco řidší. Tentokrát z ní mají zmizet některá kardiocentra.
Na neformální besedě s lékaři to podle informací online deníku Aktuálně.cz prozradil koncem minulého týdne náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr…

„Po onkocentrech a traumacentrech budou následovat škrty v kardiocentrech. O tom není pochyb,“ prohlásil před plným sálem lékařů.

Které nemocnice o statut špičkového kardiocentra přijdou, prý ještě neví.

Necelé dvě hodiny a bylo rozhodnuto

Je tomu zhruba čtvrt roku, co někdejší ministr Tomáš Julínek poslal kontroly do traumacenter a onkocenter.

Na konci auditů bylo zrušení čtyř traumacenter a pěti onkocenter. Nemocnice sice v léčbě nemocných mohou pokračovat, ale nedostanou už peníze na nejlepší přístrojové vybavení nebo na nejdražší biologickou léčbu.

Řada z nich proto vytáhla do boje. „Jak vypadal audit v nemocnici? Oznámení o návštěvě jsme obdrželi zhruba osmačtyřicet hodin předem bez bližšího upřesnění,“ popisuje kontrolu ve Všeobecné fakultní nemocnici děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

A pokračuje: „V čase plánovaného auditu se nejprve asi patnáct minut telefonicky dohadoval profesor Vorlíček s ředitelkou ministerstva zdravotnictví doktorkou Pánovou, jestli se sejít na poliklinice, kde všichni byli připraveni, nebo v areálu nemocnice.“

Byl u toho, když se skupina auditorů objevila ve dveřích nemocnice. Podle něj se na chodbách kliniky zdržela ani ne dvě hodiny. Zapsali si jen údaje o počtu lůžek a zdravotních sester a obhlédli technické vybavení. Zajímali se přitom jen o některé způsoby léčby, další opomíjeli.

„Při zkoumání technického vybavení by se ale nemělo upřednostňovat jen radioterapeutické vybavení, ale i problematika ředění cytostatik,“ řekl Zima.

Ani jeden z auditorů podle něj nekladl důraz na zdejší výzkum.

Podobně vzpomíná na návštěvu z ministerstva i náměstek pardubické nemocnice Martin Šácha. „Trvala ani ne dvě hodiny a nemohla v žádném případě prověřit vůbec nic. Vše bylo jaksi dávno připraveno předem,“ popsal Šácha.

Obě nemocnice navíc dodnes nedostaly žádný papír s výsledkem kontroly.

Ministerstvo dávno potvrdilo škrty onkocenter novinářům, náměstek Šnajdr o nich mluvil na neformálních schůzkách se zdravotníky. „Do nemocnic ale nic nikdo neposlal. O výsledky auditu přitom žádáme od září 2008,“ řekl Martin Šácha.

Kardiologové: Škrty? O tom nic nevíme

Nyní by se měly podle Šnajdra vydat kontroly do kardiocenter. I jejich počet plánuje ministerstvo omezit.

Jak však zjistil deník Aktuálně.cz, o plánovaných změnách nemají ponětí ani šéfové kardiocenter, ani Česká kardiologická společnost.

„O škrtech v kardiocentrech slyším poprvé od vás. Jsem v komisi ministerstva, která připravuje koncepci kardiocenter, ale o škrtání nic nevím,“ řekl například přednosta kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Widimský.

„Byl jsem asi před deseti dny na jednání a zatím to vypadá tak, že by se žádná kardiocentra rušit neměla. Vím o připravovaném auditu, který by je měl prověřit, ale že by se chystalo něco víc, to mi známo není,“ vyjádřil se také šéf České kardiologické společnosti Václav Chaloupka.

Podle ministerstva je ale v Česku specializovaných center s tou nejdražší léčbou příliš mnoho. „Chceme soustředit tu nejdražší péči do takových center, která budou pacientům poskytovat opravdu kvalitu na vysoké úrovni,“ řekl Šnajdr.

Komplexní péči nelze podle ministerstva dovolit všem. Ideální stav by prý byl, kdyby na každých milion obyvatel působilo zhruba jedno špičkové centrum.

Na nic se v Česku neumírá tak, jako na infarkt

Na nemocné srdce zemře každý rok v Česku kolem 53 tisíc lidí, většinou starších 64 let. Na žádnou jinou chorobu se tolik neumírá. Nemoci oběhové soustavy představují více než polovinu všech úmrtí v zemi.

V Česku dnes pracuje celkem dvaadvacet kardiocenter.

Veronika Rodriguez, Aktuálně.cz

Stát chce osekat kardiocentra, špičku v péči o srdce
Ohodnoťte tento článek!