Stát chystá návrat „záchytek“

Stát je přesvědčen, že opilí lidé nepatří do nemocnic, kde tropí rozruch a často demolují vybavení, ale na záchytnou stanici. Podle úředníků Ministerstva zdravotnictví by proto zařízení pro opilé měl mít každý kraj, a to povinně…

Avšak: platit za tuto myšlenku nemá stát, ale samotné regiony. Ministerstvo chce navíc vyhláškou diktovat, jak má záchytná stanice vypadat či jaký má mít personál.

Nová povinnost krajů zřizovat záchytné stanice vyplývá z návrhu protikuřáckého zákona, o kterém bude znovu hlasovat sněmovna. Senátoři ho poslancům vrátili pro množství chyb. A záchytky jsou pro některé jednou z nich.

„Někdo jiný platí a někdo jiný si vymýšlí. To je ďábelské,“ řekl senátor ODS Jaroslav Kubera. Pokud poslanci senátory přehlasují, bude se podle ministerstva o tom, kolik stanic má kraj zřídit, ještě jednat.

Přispět na provoz by podle něj mohly i obce. „Záležet však bude hlavně na krajích a na jejich finančních možnostech,“ řekla Jarmila Vedralová z ministerstva.

Některé kraje dopředu avizují: peníze na to nemáme. „Pokud nám na to přispěje stát, bylo by to možné. Nedovedeme si ale představit, kde bychom na to z rozpočtu vzali,“ reagoval mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka.

V kraji sice dvě záchytky jsou, zřizují je však města – Kolín a Příbram. Kraj na jejich provoz jen přispívá. „Víme, že by byly stanice potřeba i v jiných městech, aby jejich práci nemusela nahrazovat záchranná služba nebo nemocnice. Fungovaly by, kdybychom na ně měli peníze,“ doplnil Kupka.

V kraji tak má například problém Mladá Boleslav. Městští policisté tam k opilcům vyrážejí i pětkrát za den. A vozit je nemají kam. „Když je převezeme do nemocnice, kolikrát nás pak odtamtud volají, že jim demolují zařízení. Jindy zase s nimi trávíme hodiny a snažíme se je rozchodit,“ popisuje zástupce náčelníka městské policie Tomáš Kypta.

Opilce podle něj do nejbližší záchytné stanice v Praze vozit nelze. „Jednak nesmíme s autem opustit hranici města, jednak by hlídka zmizela na celou noc a chyběla by v Boleslavi. Kromě toho by to neměl kdo platit,“ doplnil.

Ty kraje, které už dnes záchytku zřizují, vědí, že provoz není levný. Ročně na něj musí doplácet miliónové částky. Například kraj Vysočina, odkud opilce sváží na záchytku v Jihlavě – jedinou v kraji, to letos bude stát 3,2 miliónu korun.

Právě kvůli penězům byla v uplynulých letech velká většina stanic zrušena. A ty, co zbyly, stále narážejí na stejný problém: z „klientů“ se jim peníze za nedobrovolný pobyt nedaří dostat.

Příklad? Královéhradecký kraj. Zdejší stanice v krajském městě za noc vybírá patnáct set. Ročně tady střízliví na devět set opilců. Jen čtyřicet procent z nich ale zaplatí. „A to jsme ještě rádi,“ říká její šéf Vlastimil Kyral.

„Pokud tohle nebude nějak lépe vymahatelné, bude vždycky problém,“ přidává starosta Třebíče Miloš Mašek. Město nedávno uvažovalo, že si záchytnou stanici zřídí samo.

Dnes je ale jasné, že žádná nebude. „Spočítali jsme si, že bychom ročně potřebovali dva milióny, které nám navíc nikdo nevrátí. A na to nemáme,“ dodal.

Jak vypadá návrh protikuřáckého zákona

Ve sněmovně se nad ním vedly dohady více než dva roky. V červnu pak poslanci schválili oproti původnímu návrhu „okleštěnou“ verzi, která se od současného stavu příliš neliší, podle některých ho dokonce zmírňuje.

Kouření v restauracích nezakazuje, nezmizí ani automaty na cigarety. Podle některých hlasů finální verze dovolí nově kouřit i během obědů. Návrh zakazuje kouřit ve školách, divadlech či na nástupištích tramvají a autobusů.

Senátoři na konci července zákon zamítli pro množství legislativních chyb a nejasných pojmů. Návrh byl podle nich v rozporu se zákonem o spotřebních daních.

Někteří kritizovali i chystané změny týkající se právě záchytných stanic. Zda se příští týden podaří poslancům sehnat 101 hlasů, kterými senátory přehlasují, není jasné.

Adéla Čtvrtečková,

Hospodářské noviny

Stát chystá návrat „záchytek“
Ohodnoťte tento článek!