Stát má tajný plán, jak privatizovat fakultní nemocnice

Titulní obrázek

Minulý pátek čekala na ředitele státních nemocnic překvapivá přednáška. První náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr jim popsal, jak převést nemocnice na akciové společnosti. Mají tak učinit pomocí zákona o velké privatizaci z roku 1991. Deník Aktuálně.cz získal podrobnosti tajné schůzky nezávisle od dvou účastníků. Setkání náměstka s řediteli potvrdil mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt…

Podle zákona z roku 1991

Nejvíc konkrétní byl náměstek Šnajdr u státních nemocnic, které nejsou fakultní, například u Masarykova onkologického ústavu, nebo ústavu IKEM.

Jejich ředitelům přímo nařídil, aby připravili převod ústavů na akciové společnosti podle privatizačního zákona.

To umožňuje transformaci bez vydání speciálního zákona o univerzitních nemocnicích, se kterým dosud vedení ministerstva zdravotnictví počítalo.

Podle privatizačního zákona je nutné připravit privatizační projekt. K tomu je třeba popsat a ocenit majetek určený k privatizaci. Manažeři společnosti jsou dále povinni založit obchodní společnost a převést na ní převedou majetek. Privatizační projekt bude posléze předložen vládě, která rozhodne, jak naloží s akciemi.

„Není to žádná nová aktivita. Ředitelé už několik měsíců připravují své strategie s tím, že chceme, aby tyto státní nemocnice měly právní formu akciové společnosti,“ připustil Cikrt na dotaz Aktuálně.cz., jestli se postupuje podle privatizačního zákona.

Do kategorie nemocnic, které mají neprodleně připravit projekt, se počítá také pražská Bulovka, která přestane být fakultní nemocnicí. Nepatří sem ovšem menší státní ústavy, u kterých se počítá, že budou v nejbližších měsících sloučeny s velkými nemocnicemi.

Proti rektorům a lidovcům

Fakultní nemocnice se zatím mají připravovat na dvě možná řešení. Ministr Julínek se v těchto dnech snaží přesvědčit rektory a poslance KDU-ČSL, aby souhlasili s návrhem zákona o univerzitních nemocnicích.

Zákon má také změnit fakultní nemocnice na akciové společnosti. Dvě třetiny akcií by přitom získal stát a třetinu univerzity.

Česká konference rektorů ovšem návrh odmítla už počátkem prosince. Podle rektorů je neúplný, vnitřně rozporný a není o něm možné ani vážně jednat. Lidovci zveřejnili stejné stanovisko před čtrnácti dny.

Pokud Julínek kritiky do května nepřesvědčí, mají také ředitelé fakultních nemocnic postupovat podle privatizačního zákona. S přípravou na tuto možnost mají začít také už dnes.

Cikrt privatizaci odmítá

Náměstek Šnajdr tak našel cestu, jak obejít nesouhlas koaličních partnerů. Teď mohou nemocnice vykročit ke stejnému cíli, i když s tím nebude souhlasit sněmovna. Bude stačit souhlas většiny ministrů.

Podle Cikrta se nepočítá s tím, že stát fakultní nemocnice v ceně 40 až 50 miliard prodá.

„Zůstanou i nadále státní. Nadále také upřednostňujeme vznik univerzitních nemocnic, čili situaci, kdy by v těchto akciovkách měly svůj podíl – vedle státu – také univerzity. A byly by to akciové společnosti zvláštního druhu, upravené zvláštním zákonem,“ vysvětluje Julínkův mluvčí.

Šnajdrův návrh tak může sloužit jako nástroj na zlomení odporu na univerzitách. Pokud by došlo k transformaci univerzit podle privatizačního zákona, nedostanou univerzity žádné akcie.

Petr Holub, Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!