Stát má uhradit část dluhů nemocnic

Dodavatele léků neuspokojilo řešení dluhů okresních nemocnic, které navrhuje ministryně zdravotnictví. Součková chce jako rychlou pomoc pro úhradu dluhů vyjednat ve vládě alespoň 60 miliónů korun…

Nejvíce zadlužené okresní nemocnice se od příštího týdne dostanou do velkých potíží. Zástupci distributorských firem, jimž tato zdravotnická zařízení dlouhodobě neplatí za dodané léky, včera po jednání s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou prohlásili: Mohou čekat, že jim přestaneme léky dodávat.

Distributory neuspokojilo 60 miliónů korun, které chce jako rychlou pomoc pro alespoň částečnou úhradu dluhů vyjednat ve vládě ministryně Marie Součková. Dohodla se s šéfem resortu financí, že tuto sumu by stát vzal z okresních úřadů – z peněz, které mají použít na svoje „zrušení“. A stáhl by je ze všech, tedy nejen z těch, jimž zadlužené nemocnice patří. Okresní úřady zaniknou koncem roku.

Na otázku, jak k tomu přijdou nemocnice, které hospodařily dobře a zda to pro ně není demotivující, Součková oznámila: Jde o řešení výjimečné situace.

Každá ze třiceti nesolventních okresních nemocnic by dostala určitou částku. V průměru vycházejí dva milióny na jednu. Celkem však dohromady dluží distributorům 320 miliónů.

„Na zbytek by si musely uzavřít s dodavateli splátkové kalendáře,“ vysvětlila Součková.

Kraje už dříve daly najevo, že o zadlužené nemocnice nestojí a že je v takovém stavu nepřevezmou. Podle Součkové se to ale vyřeší v rámci zákona o převodu majetku – podobně to bylo i s převodem škol na kraje.

„Pokud se kraj rozhodne, že majetek nemocnice je nadbytečný a že ho prodá, bude se k tomu muset nejdříve vyjádřit Ministerstvo zdravotnictví,“ upozornila ministryně s tím, že kraj nesmí vyhlásit konkurs a zařízení zrušit.

Na včerejší večerní schůzce předala ministryně zástupcům asociace distributorů dopis, jímž stvrdila dřívější dohodu o řešení dluhu šesti fakultních nemocnic. Ty dosud nezaplatily dodavatelům za léky 400 miliónů korun. Podle slibu ministryně je do dubna příštího roku uhradí. Nemocnice na to nyní uzavírají splátkové kalendáře.

„Některé ale neposlechly a odmítají se s námi domlouvat,“ řekl včera předseda asociace Pavel Suchý. Náměstek ministryně zdravotnictví Antonín Hlaváček však ubezpečil dodavatelské firmy, že nepřipadá v úvahu, aby tyto velké nemocnice nezačaly dluhy v nejbližší době postupně splácet.

Ministryně Součková dodala, že má „páky“ je k tomu donutit.

Ivana Kněžníková, Hospodářské noviny, 15.11. 2002

Ohodnoťte tento článek!