Stát oddluží Nemocnici v Plané

Poslem dobrých zpráv se včera stala ministryně zdravotnictví Marie Součková. Při své návštěvě na Tachovsku se zaručila, že Nemocnice v Plané zahájí od září opětovně provoz jako detašované pracoviště Fakultní nemocnice Plzeň…

Planá/Tachov – Od starostů Tachovska za to sklidila bouřlivý potlesk.

„Dostupnost zdravotní péče pro tak problematický okres bude zachována,“ uvedla Součková. „Dali jsme ředitelce fakultní nemocnice Jaroslavě Kunové roční dobu jakéhosi hájení, zaručujeme jí podporu ministerstva zdravotnictví, pomoc přislíbily i zdravotní pojišťovny.“

Nelze však očekávat, že se plánská nemocnice rozjede od prvního září naplno. Vše je nutné organizačně připravit. „Každopádně bude zajištěn 24hodinový ambulantní chod chirurgie, lůžková interna, kterou bude třeba restrukturalizovat na lůžka akutní a následné péče. Je na ředitelce Kunové, aby zpracovala další projekt,“ uvedla ministryně.

Z toho, že by se oddlužení nemocnice mohlo stát precedentem pro jiná zařízení, obavy nemá. „Toto řešení bylo v dané situaci ojedinělé a nebude používáno plošně,“ řekla.

Problémem ale stále zůstává nedostatek lékařů. Ministryně Součková i ředitelka Jaroslava Kunová spoléhají na to, že značka fakultní nemocnice bude znamenat pro lékaře jistotu, vrátí se ti, co odešli, a nastoupí noví. Zvláště pak, když jim Planá a Tachov nabízejí byty. Dokonce se uvažuje ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou o speciálním a nosném chirurgickém programu, který by byl přínosem nejen finančním, ale dokázal by nemocnici získat ztracený kredit.

MARIE PODZIMKOVÁ, Plzeňský deník, 20.8.2002

Ohodnoťte tento článek!