Stát posílí postavení soukromé Zentivy

Připravovaná léková vyhláška zřejmě přinese největší změny na trhu s léky pro schizofreniky za stovky miliónů korun. Nejde o bezvýznamnou oblast. Češi loni spotřebovali léky za více než 52 miliard korun, z toho téměř čtyřicet miliard bylo hrazeno veřejným pojištěním…

Z toho se 680 miliónů vydalo na léky proti schizofrenii. O tyto peníze se dnes dělí několik firem, změnou úhradové vyhlášky může získat dominantní postavení pražská Zentiva.

Už dnes má výhodu: nabízí totiž nejlacinější lék Rispen, jehož denní dávka stojí 50 korun. Na více než dvojnásobek přijde například přípravek americké firmy Eli Lilly s názvem Olanzapin.

Všechny léky na schizofrenii dosud pojišťovny plně hradí. Lékaři však mají strop výdajů na léky a dávají přednost levnějším.

Přesto dosud využívají i dražší nabídku. „Je to nutné,“ upozorňuje ředitel Psychiatrického centra v Praze Cyril Höschl. Léky mají vedlejší účinky, po některých se tloustne, jiné snižují sexuální aktivitu. Na lékaři je, aby vybral.

Možnost výběru se omezí, pokud začne od prvního ledna platit nová ministerská vyhláška o cenách léků.

Bude totiž obsahovat dohodu ministryně Emmerové se Zentivou, že právě léky na schizofrenii budou lacinější.

Tím se může pozice rispenu na trhu zlepšit. Detaily zatím nebyly zveřejněny, podle zkušeností ale vyhláška sníží i úhradu za léky z dovozu.

Experti Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS) se obávají také již publikovaného plánu, že rispen se stane tzv. lékem první volby.

Psychiatři budou muset schizofrenikům nejdříve předepsat přípravek od Zentivy, a pouze když bude mít nežádoucí účinky, uhradí pojišťovna jiný přípravek.

„Za takových podmínek mohou zahraniční firmy stáhnout své léky z českého trhu,“ varuje ředitel kanceláře MAFS Pavel Mazan.

Své léky nechtějí prodávat lacino už z toho důvodu, že se po vstupu Česka do Evropské unie obávají jejich reexportu na Západ. Höschl to považuje za vážnou výstrahu: „Vím o dalších lécích na schizofrenii, které chtějí zahraniční firmy uvést na český trh. Po vydání nové vyhlášky si to mohou rozmyslet,“ říká.

MAFS se hodlá bránit stížností u antimonopolního úřadu. Domluva mezi ministerstvem a Zentivou, kde pracuje syn ministryně jako ředitel marketinku, podle zahraničních farmaceutů porušuje směrnice Evropské unie.

Toto obvinění odmítají Zentiva i ministerstvo. „Strategií Zentivy je být prospěšný pacientům i systému zdravotnímu pojištění,“ vysvětluje záměr českého výrobce tisková mluvčí Věra Kudynová.

Její firma prý nemá v úmyslu vytlačit konkurenci z českého trhu. Kudynová dodává, že Zentiva zaslala na ministerstvo pouze cenovou nabídku a žádné další jednání nevedla.

Postup ministerstva kritizuje opozice: „Hospodářská soutěž byla nepochybně porušena,“ míní poslanec Petr Tluchoř (ODS). Také jemu vadí, že sestavování vyhlášky je zcela netransparentní.

Tluchoř považuje obavy zahraničních farmaceutů za pochopitelné. Sám před týdnem ve sněmovně interpeloval ministryni Emmerovou s dotazem, proč nová vyhláška zvyšuje cenu za přípravek Coxtral od Zentivy téměř o pětinu.

Ministryně jeho dotaz odmítla s tím, že tak podrobně vyhlášku nestudovala.

LÉKY A PENÍZE:
Výdaje na léky rostou
Loni zaplatili pojišťovny a pacienti za léky 52 miliard, dvojnásobek proti roku 1995.
Pomaleji než u sousedů
Výdaje rostly v posledních letech v průměru o 10 procent, na Slovensku a ve Slovinsku o 15 procent, v Maďarsku o 18 procent.
Pod úrovní patnáctky
Maďaři vydali za léky o polovinu více než Češi, Slovinci dvojnásobek, země evropské patnáctky dvaapůlkrát více.

Podpora domácí výroby
Nízké ceny v Česku drží vláda vysokým podílem generik – 45 procent. Jejich podíl na trhu je třikrát vyšší než v zemích evropské patnáctky.
Zahraničí si stěžuje
Zahraniční výrobci originálních léčiv tvrdí, že česká

Petr Holub, Martin Mařík, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!