Stát přeočkuje děti proti černému kašli

Titulní obrázek

Novinkou v povinném očkování dětí bude v příštím roce přeočkování jedenáctiletých dětí proti černému kašli. Starší ročníky se doočkovávat nebudou. Novinářům to včera oznámil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.
„Vzestup tohoto onemocnění je způsobeno nedostatkem protilátek v organismu dítěte z prvního očkování v raném dětství. Proto přeočkování v jedenácti letech,“ řekl Julínek…

Julínek změny v očkování včlenil do reformních zákonů, jejichž osud je nejistý

Černý kašel se projevuje především jako zápal plic. A proč se začne u jedenáctiletých? „Někde začít musíme a věk od jedenácti do patnácti let má obranných látek nejméně. Věk jedenáct let doporučili pediatři a je tomu tak i jinde v Evropě,“ doplnil hlavní hygienik republiky Michael Vít.

Druhou novinkou má být dobrovolné, ale zdravotními pojišťovnami plně hrazené očkování malých dětí od dvou měsíců věku proti pneumokokovým nákazám. To dosud není hrazeno ze zdravotního pojištění a přijde asi na 7000 korun.

Pneumokoková nákaza ročně postihuje asi 400 dětí. Infekce způsobuje hlavně zánět mozkových blan, sepsi, zápal plic a více než polovina dětí má po prodělání infekce trvalé následky, například hluchotu. Nákaza může způsobit i smrt.

Bez schválení zákonů novinky nebudou

Obě očkovací novinky ale ministr zdravotnictví vložil do novely zákona o zdravotním pojištění a o ochraně veřejného zdraví. A to může být kámen úrazu.

Návrhy zákonů jako celek umožňují hrazení tzv. nadstandardní péče ze zdravotního pojištění, což dosud nebylo možné. Protože však nevymezují, co je standardní péče, mají k nim velké výhrady jak lidovci, tak zelení. Dali najevo, že je neschválí. To by pak ale znamenalo, že novinky v očkování dětí by padly.

„Vyzývám všechny poslance, aby se zaměřili na pozitiva, která zákony přinášejí, a hlasovali pro ně. Na jejich hlasech bude záležet, jestli maminky budou mít pro své děti bezplatné pneumokokové očkování,“ řekl Právu ministr.

Návrhy reformních zákonů jsou nyní v legislativní radě vlády, koncem října by je měla vláda projednat a v listopadu pak se dostanou na pořad jednání Sněmovny.

„Jako celek jsou návrhy zákonů nepřijatelné. Pasáže o očkování by se z nich musely vyjmout a schválit zvlášť,“ komentoval postup Julínka jeho stínový protějšek za ČSSD David Rath.

Byla by to už druhá část, která by se z reformních zákonů musela vypreparovat a schválit zvlášť. Tou první je osvobození poplatků ve zdravotnictví dětí do 6 let a snížení limitu u dětí do 15 let ze současných 5000 na 3000 korun. I tuto dřívější koaliční dohodu vložil Julínek do návrhu zákonů a naštval tak lidovce i zelené.

Julínek pro Právo včera poprvé připustil, že reformní zákony od ledna asi platit nebudou, protože se to legislativně nestihne. Zpoždění může být i několik měsíců.

Pokuta až 10 tisíc

Očkování ze zákona může rodič i odmítnout. V takovém případě mu hrozí pokuta až deset tisíc korun, ale co je podstatnější, dítě nesmí do kolektivu, tedy do jeslí nebo do mateřské školky.

„Podobných případů řešíme asi deset do roka,“ soudí hlavní hygienik republiky Michael Vít. Dodává, že rodiče si uvědomují význam povinného očkování pro děti.

Podle ministra státem hrazené povinné očkování dětí podle očkovacího kalendáře bude v příštím roce stát 850 miliónů korun, což je třikrát víc než v roce 2004.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!