Stát rozdělí dvě miliardy Kč na poskytování psychiatrické péče

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí dvě miliardy korun na změnu organizace psychiatrické péče. Podpoří například zařízení pro poskytování komunitní péče, psychiatrická oddělení všeobecných nemocnic a vybavení mobilních týmů. Žádosti lze podávat od 31. října do konce června příštího roku.

ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Vilém Frček.

„Naším cílem je zlepšit podmínky pro poskytování psychiatrické péče. Změnou organizace jejího poskytování se zvýší její dostupnost i kvalita. Výsledkem by pak mělo být zvýšení úspěšnosti začleňování duševně nemocných do společnosti,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Ve výzvě je pro žadatele připraveno 1,7 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj, zbylých 300 milionů korun je od státu. Minimální ani maximální výše celkových způsobilých výdajů na jeden projekt není stanovena

Zájemci mohou žádat o dotace na zřizování nových či opravu stávajících zařízení pro poskytování komunitní péče, tedy takzvaných Center duševního zdraví. Ta mají tvořit mezistupeň mezi hospitalizační a ambulantní péčí. Vznikat mají i stacionáře se zaměřením na psychoterapeutické služby a ambulance poskytující rozšířené ambulantní služby v péči o osoby s duševním onemocněním. Ministerstvo dá peníze také na zřizování nových či rekonstrukce stávajících psychiatrických oddělení všeobecných nemocnic a na vybavení mobilních týmů Center duševního zdraví i jiných.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) spolu se zástupci zdravotních pojišťoven a odborné psychiatrické společnosti v červnu podepsali memorandum, podle kterého dostane psychiatrie v příštích letech víc peněz a stane se pro ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny jednou z priorit. Ročně jde na psychiatrickou péči kolem deseti miliard korun, částka by postupně měla narůst, peníze budou směřovat zejména do budování a chodu center duševního zdraví.

Ohodnoťte tento článek!