Stát vypsal obří tendr na leteckou záchranku

Titulní obrázek

Ministerstvo zdravotnictví v tichosti spustilo obří tendr na zajištění letecké záchranné služby za téměř tři miliardy korun. To je takřka dvojnásobek hodnoty nedávné soutěže na nákup nových policejních vozů. Vítěz ovládne téměř celou leteckou záchrannou službu na území republiky…

Od ledna příštího roku by měl na sedm let převzít osm z deseti současných základen. Výběrové řízení zveřejnilo ministerstvo na serveru už 20. května. V pondělí ale vydalo opravný formulář a změnilo některé termíny. Zájemci mohou podávat své nabídky až do 24. července, tedy o 14 dní déle než původně. Do soutěže se mohou hlásit i zahraniční společnosti, ty ale o tendru nevědí.

,,O žádném výběrovém řízení v Česku nevíme,“ prohlásila Helga Punkelová z německé záchranné společnosti ADAC Luftrettung, která má 44 vrtulníků na 33 místech v Německu a Rakousku. ,,Můžete nám poslat nějaké informace?“ Naopak účast už potvrdily obě firmy, které v posledních letech leteckou záchranku provozují v Česku – tedy DSA a Alfa Helicopter. Každá z nich má po třech stanovištích. Do výběrového řízení nejspíš půjdou společně. ,,Určitě se přihlásíme.

Záchrannou službu vykonáváme stejně dobře jako konkurence,“ uvedl zástupce společnosti DSA Daniel Tuček. Kdo další se do tendru přihlásí, nechtěl odhadovat. ,,Na celý rozsah tendru nemáme kapacitu. Půjdeme to toho se společností DSA,“ prozradil spolumajitel společnosti Alfa Helicopter Petr Müller.

,,Silní provozovatelé jsou především v Rakousku, Německu a Švýcarsku,“ tvrdí spolumajitel společnosti Alfa Helicopter Petr Müller. Z jeho slov je patrný respekt z některých evropských záchranných služeb.

Na Evropském webu Tenders Electronic Daily, kde evropské země podobně zakázky zveřejňují, jsou však v angličtině jen obecné informace, že ministerstvo vyhlásilo výběrové řízení, které se týká záchranných služeb. Podrobnosti i hodnota tendru jsou k dispozici jen v češtině.

Případní zájemci ze zahraničí se musejí připravit i na další úskalí. Už při podání nabídky, tedy za pouhý měsíc, budou muset prokázat, že mají dostatek pilotů s průkazem platným v Česku. Pro každou základnu musí mít zájemce připravených šest pilotů a jeden malý vrtulník. Nabídka navíc musí být v českém jazyce.

Ministerstvo zdravotnictví nabízí soukromým firmám osm z deseti současných stanovišť – v Brně, Hradci Králové, v Českých Budějovicích, v Ústí nad Labem, Liberci, Jihlavě, Olomouci a Ostravě. V Praze bude leteckou záchrannou službu i nadále zajišťovat policie a v Plzni armáda. Oproti nynějšímu stavu si tedy soukromníci o dvě stanoviště polepší.

S výběrovým řízením připravuje ministerstvo i změny ve financování leteckých záchranných služeb. Rutinní péči, která tvoří asi 70 procent činností letecké záchranky, by měla hradit zdravotní pojišťovna. Stát uhradí krizové situace, což je asi 15 procent činnosti, a zbytek kraj, který je provozovatelem záchranné služby. Nyní provoz letecké záchranky platí ministerstvo zdravotnictví. Ministr Tomáš Julínek už má nový zákon v paragrafovaném znění a chce jej nyní předložit do připomínkového řízení.

Robert Zelenka, E15

Ohodnoťte tento článek!