Stát vzdal boj v kauze Diag Human

Stát se rozhodl neprodleně ukončit letité tahanice s firmou Diag Human, která usiluje o několikamiliardové odškodnění za to, že ji úřady před dvanácti lety označily za podezřelou a tím ji vytlačily z výnosného obchodu s krví.
Neobjevili se totiž žádní svědci ani nové skutečnosti…

jež by mohly spor obrátit ve prospěch státu, jak slibovala odvolaná ministryně zdravotnictví Marie Součková.

Kubinyi: spor už nelze prodlužovat

„Spor nelze prodlužovat. Už kvůli penále, které každým dnem narůstá,“ potvrdil informace HN ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi.

Radikální obrat v postoji státu nastal poté, co zdravotnictví před dvěma týdny převzal nový ministr. Jeho předchůdkyně Součková definitivní verdikt rozhodčího tribunálu, který má vystavit konečný účet, rok a půl svými kroky brzdila.

Informace HN, podle nichž už se nelze na nové svědky či informace spoléhat a pro stát bude výhodnější vyslechnout verdikt co nejdřív, potvrdil i

Kubinyi. „Skutečně jsem tam nic převratného nenašel,“ řekl ministr poté, co se s případem detailně seznámil.

Stát už společnosti Diag Human, vlastněné mezinárodně hledaným emigrantem Josefem Šťávou, loni v tichosti vyplatil 327 miliónů korun. Rozhodci navíc v arbitráži konstatovali, že firma byla postupem státu poškozena. Nyní už jde jen o to, jak velké odškodnění Česko zaplatí.

DÁLE ČTĚTE:
Kubinyi se chce zbavitsporu s Diag Human
Diag Human: bez viníka
Poslanci chtějí od Součkové slyšet, co ví o kauze Diag Human

Dvě miliardy + úroky

Diag Human požaduje od státu přes dvě miliardy plus úroky z prodlení. Ty jsou za každý den milión korun. Celkem se tak odškodnění může vyšplhat až k šesti miliardám. Jak vysoké nakonec bude, v tuto chvíli neumí nikdo odhadnout.

Teoreticky by rozhodci za dostatečné odškodnění mohli považovat už vyplacenou částku 327 miliónů. Na to však ti, co příběh detailně znají, nespoléhají.

„Prozatím se situace nevyvíjela příznivě a nevím, co by ji mohlo zvrátit,“ tvrdí jeden z právníků, kteří stojí na straně státu.

Ministr Kubinyi o šancích na úspěch mluvit nechce: „Po dohodě s právníky na to odpovídat nebudu.“

Kauzu nyní převezme Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Pan ministr už s vedením úřadu jednal,“ uvedla mluvčí úřadu Izabela Filová.

Další možné řešení, kterým by byl smír, Kubinyi zavrhl. „V žádném případě se o takové věci nebudeme dohadovat pokoutně,“ uvedl.

Součková se včera k případu nevyjádřila. Ještě minulý týden tvrdila, že stát vyjde z bitvy vítězně a Diag bude vracet vyplacené milióny.

V ČEM SPOČÍVÁ SPOR STÁTU S FIRMOU DIAG HUMAN:
* Věta za milióny
Před dvanácti lety ministr Martin Bojar označil firmu za podezřelou, a tím ji vyřadil z obchodu s krví.
* Firma chce odškodnění:
Stát přistoupil na mimosoudní vyrovnání, což následně sám označil za chybu.
* Ve sporu vítězí firma:
Rozhodčí tribunál už konstatoval, že stát firmu poškodil a přiřkl jí odškodnění 327 miliónů. O konečném účtu ještě nerozhodl. Veškeré pokusy Marie Součková o zvrácení verdiktu skončily nezdarem.

SABINA SLONKOVÁ, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!