Přejít na obsah

Statistici: Čeští pacienti nejvíce oceňují služby zubařů

zpět
31.5.2010
stomatologie, zubař
zvětšitstomatologie, zubařZdroj: www.aerojockey.com

stomatologie, zubař | Zdroj: www.aerojockey.com

 

Čeští pacienti nejvíce oceňují služby zubařů. V hodnocení spokojenosti je následují specialisté s praktickými lékaři. Nižší míru spokojenosti dosáhly nemocnice. Uvádějí to statistici na svém webu.

Obecně lze podle nich říci, že ženy jsou spokojenější se zdravotní péčí než muži. Podíl spokojených roste s věkem. Přispívá k tomu fakt, že senioři mají nižší nároky a očekávání než mladší lidé.

Ze srovnání odpovědí z let 2002 a 2008, které se vztahují k celkové spokojenosti s fungováním systému a s poskytovali péče, je podle statistiků patrný nárůst spokojenosti, a to z pěti na 17 procent.

S péčí zubařů je podle nejnovějšího šetření spokojeno 88 procent lidí, z nich polovina velmi (48 procent mužů a 52 procent žen), nespokojeno 4,5 procenta. Ve spokojenosti s dentální péčí nejsou rozdíly podle věku.

S péčí lékařů specialistů je spokojeno 86 procent lidí, z nich 47 procent velmi (44 procent mužů a 48,5 procenta žen). Největší je spokojenost žen ve věku 35 až 44 let, statistici to vysvětlují jejich spokojeností s gynekology. Obecně jsou spokojenější lidé nad 55 let.

S péčí praktiků je spokojeno 84 procent lidí, věkové rozdíly nejsou.

Ačkoli jsou dotázaní nejméně spokojeni se službami nemocnic a dalších lůžkových zařízení, podíl spokojených je i tak poměrně vysoký - 65 procent. Z evropského výběrového šetření o zdravotním stavu v ČR (EHIS) rovněž vyplynulo, že pravděpodobnost, že budou spokojeni, je u lidí nad 55 let vyšší než u těch, kteří této věkové hranice nedosáhli.

S věkem klesá podíl těch, kteří nemají vyhraněný názor na lůžkovou péči, což podle statistiků souvisí s tím, že starší lidé mají častěji zkušenost s využíváním lůžkové péče, proto ji mohou i snáze posuzovat. Spokojenost se zdravotní péčí ovlivňuje podle statistiků i to, nakolik se člověk cítí sám zdravý. U lidí s dobrým subjektivním zdravím je 1,6krát vyšší než u těch, kteří hodnotí své zdraví hůř.


Komentovat článek: Statistici: Čeští pacienti nejvíce oceňují…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Statistici: Čeští pacienti nejvíce oceňují…

Komentáře

další 3 komentáře
František Hastík Až začne stát šetřit...  | 31. 05. 2010 14:29

...měl by propustit minimálně polovinu pracovníků ČTK. Někoho ze zbylých ať pošle udělat anketu na Jesenicko.

Dr. R. Jelínek Hmmm,  | 31. 05. 2010 11:03

souhlasím s Vámi

Jiri Wicherek Hmmm,  | 31. 05. 2010 10:19

statistiky jen potvrzuji starou zkusenost - spokojeny dobre zaplaceny) lekar = spokojeny pacient. Z uvedeneho je signifikantni, ze nejspokojenejsi jsou pacienti s oborem, ktery si dokazal prosadit nejvetsi podil primych plateb v ordinaci - stomatologie, tez je zminena spokojenost s gynekology. To ovsem dosti zpochybnuje argumenty odpurcu pokladenskeho systemu. Tyto udaje ovsem nase populisticke politiky zrejme nezaujmou a uz vubec od nich nelze ocekavat, ze by tyto udaje byli schopni a ochotni obcanum - volicum nalezite interpretovat, oduvodnovat pak temito udaji sve kroky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné