Přejít na obsah

Státní nemocnice hospodaří s kladným výsledkem 300 mil. Kč

zpět
22.12.2015
Ilustrační foto; kalkulačka, daně
zvětšitIlustrační foto; kalkulačka, daně
Autor: Shutterstock

Ilustrační foto; kalkulačka, daně | Autor: Shutterstock

 

Nemocnice řízené státem hospodařily letos do konce října se ziskem 300 milionů korun, informoval sněmovní zdravotní výbor náměstek ministra zdravotnictví Petr Landa. Stouply zejména výdaje na platy a drahé léky.

Celkový roční obrat nemocnic činil 62 miliard korun, obhospodařují 16.500 lůžek a zaměstnávají 49.500 pracovníků.

„V současné době tyto organizace fungují žádoucím způsobem, jsou stabilizované a poskytují kvalitní zdravotní péči. Nemáme žádné signály, že by tomu tak nebylo,“ sdělil poslancům náměstek.

„Za období leden až říjen 2014 hospodařily nemocnice v souhrnu s kladným hospodářským výsledkem 600 milionů korun, za stejné období roku 2015 i přes povinné navýšení mzdových nákladů o pět procent, tedy o 1,2 miliardy, hospodařily se ziskem 300 milionů korun,“ upřesnil na dotaz ČTK náměstek a připomněl, že v roce 2013 měly nemocnice ve stejném období ztrátu 600 milionů korun.

Výnosy z činnosti, tedy vlastní produkce nemocnic, narostly letos oproti loňsku o 2,2 miliardy korun, náklady se zvýšily o 2,5 miliardy. Největší nárůst nákladů byl na platy, o 1,2 miliardy. Souvisí to s nárůstem tarifů, ministerstvo slíbilo pět procent, v přímo řízených nemocnicích se nárůst pohyboval kolem šesti procent.

Náklady na léky ve státních nemocnicích narostly o 1,1 miliardy korun. Téměř veškerý nárůst byl u léků pro specializovaná centra. Naopak náklady na služby klesly.

Počty hospitalizací jsou podle náměstka srovnatelné s loňskem, mírně stouply počty ošetření v ambulantní péči, zhruba o pět procent. V přepočtu to znamená zhruba o 400.000 případů více než loni, což souvisí se zrušením poplatků v ambulancích od ledna 2015, a tedy nárůstem návštěv.


Komentovat článek: Státní nemocnice hospodaří s kladným výsledkem …

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné