Přejít na obsah

Státní zástupce obžaloval lékařku kvůli epidemii žloutenky

zpět
9.3.2009

Žalobci poslali k soudu lékařku a další zdravotnický personál z pražské polikliniky Budějovická kvůli případu epidemie hepatitidy typu C, která se v zařízení vyskytla v roce 2001. Lékařce hrozí v případě případě odsouzení až deset let vězení...

Žalobci poslali k soudu lékařku a další zdravotnický personál z pražské polikliniky Budějovická kvůli případu epidemie hepatitidy typu C, která se v zařízení vyskytla v roce 2001. ČTK to řekla mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Blanka Valsamisová s tím, že zdravotníci byli obžalováni z trestného činu obecného ohrožení. Podle informací ČTK jde o doktorku a zdravotní sestry z infuzního oddělení.

Lékařce zřejmě kvůli podezření, že svým jednáním způsobila těžkou újmu na zdraví více lidem, hrozí v případě odsouzení až deset let vězení. Žloutenka se velmi špatně léčí, u starších lidí je to téměř beznadějné.

Podle dřívějšího vyjádření jedné z pacientek polikliniky se před více jak sedmi lety nakazilo žloutenkou na infuzním oddělení více převážně starších lidí mezi 50 a 80 lety, z nichž třetina už nežije. Hygienické nedostatky ve zdravotnickém zařízení potvrdili tehdy i hygienici. Kvůli nim bylo oddělení na několik měsíců zavřeno.

Šest lidí podalo v roce 2003 žalobu o náhradu škody. Do médií se dostal případ Hany Literové, která požadovala po tehdejším provozovateli polikliniky, společnosti Centromed, 370.000 korun a měsíční rentu. Při výslechu Literová uvedla, že na infuzním oddělení nikdy neviděla sestru mýt si před zákrokem ruce nebo měnit podložky na lůžku. Sestra podle ní nenosila rukavice a používala jen jednu umělohmotnou stříkačku pro všechny přítomné pacienty, kterých bylo v místnosti vždy čtyři až pět.

Literová ani další bývalí pacienti však se svými žalobami neuspěli. „Prohráli jsme soud kvůli tomu, že znalecké posudky byly křivé,“ řekla pacientka, která nechce zveřejnit jméno. Soud podle ní v jednom případě dokonce uznal, že epidemie žloutenky v zařízení byla. Příčinou nákazy bylo podle pacientky opakované používání jednorázových jehel a stříkaček.

Tehdejší ředitelka Centromedu pro zdravotní péči Milana Dokulilova však v době soudních jednání označila výpověď Literové za nepřesnou a zavádějící. Řekla, že sestry samozřejmě vždy používají pro každého pacienta novou jehlu i stříkačku. Literová se prý mohla nakazit u svého zubaře nebo gynekologa, které navštívila před léčením na poliklinice.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Státní zástupce obžaloval lékařku kvůli…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné