Státní zástupkyně obžalovala Rathovu exporadkyni

Titulní obrázek

Korupční aféra bývalé blízké spolupracovnice exministra zdravotnictví Davida Ratha Evy Klimovičové míří k soudu. Státní zastupitelství na ni podalo obžalobu za přijímání úplatku. V případě odsouzení Klimovičové hrozí až pětileté vězení…

PRAHA –

„Obžaloba byla v úterý odeslána k Obvodnímu soudu pro Prahu 5,“ řekla dnes obvodní žalobkyně Hana Vrbová.

Klimovičová je stíhána za to, že asi před rokem a půl žádala od pracovníka farmaceutické firmy Pfizer tři miliony korun za to, že mu zprostředkuje schůzku s tehdejším šéfem České lékařské komory (ČLK) Rathem.

Na počátku byla skrytá kamera

Na počátku vyšetřování byl záznam skryté kamery, který loni na podzim odvysílala Česká televize. Na záznamu hovoří Klimovičová se zástupcem Pfizeru Alešem Prokopenkem. Klimovičová po něm podle reportáže žádala, aby investoval peníze do reklamy časopisu lékařské komory Tempus Medicorum.

Slibovala za to prý setkání s Rathem, který tehdy stál v čele lékařské komory a účastnil se vyjednávání o placení léků. Klimovičová obvinění již dříve odmítla, funkci poradkyně ministra Ratha ale opustila. Není už ani vydavatelkou lékařského časopisu. Zůstává jí pouze funkce ve vědecké radě ČLK.

Ministr Rath se za Klimovičovou v podstatě postavil. Podle něj si na záznamu o úplatek neříká, miliony jí naopak nabízel zástupce farmaceutické společnosti Prokopenko. Rath navíc dodal, že si své schůzky organizoval sám.

Policie prověřuje i Ratha

Mladá Fronta Dnes (MfD) před časem uvedla, že policie prověřuje i Ratha. Podezřívá ho z toho, že se špatně staral o hospodaření České lékařské komory – konkrétně právě o vydávání profesního časopisu Tempus Medicorum. Z časopisu ČLK, jemuž Rath šéfoval, se podle listu ztratilo 13,7 milionu korun. Podle znaleckého posudku, který má MfD k dispozici, míří zodpovědnost za ztrátu právě k exministrovi. Je prý podezřelý z porušování povinností při správě cizího majetku. Rath podle MfD vydělával na spolupráci s Klimovičovou a přišel si na stovky tisíc korun. Rath vinu v listu popřel, policie podle něj pracuje na politickou objednávku.

Protikorupční policie nedávno kvůli vyšetřování údajné zpronevěry zahájila kárné řízení s policistou, který měl případ na starosti. Prý neplnil pokyny nadřízených. Chtěli po něm, aby vyhodnotil poznatky o možné zpronevěře, které vyšly najevo při vyšetřování korupce Klimovičové. Policista ale bez zjevné příčiny pokyn nesplnil. Případ mu byl proto odebrán a předán jinému policistovi. Ten se nyní musí s kauzou od začátku seznámit.

Podle zápisu z červencového jednání představenstva vybrala již komora nového vydavatele pro svůj časopis Tempus Medicorum. Bude jím firma živnostníka Víta Hrachovského, která zajistí grafické zpracování časopisu, jeho tisk a distribuci. Redakční práce bude provádět firma EV public relations Blanky Rokosové. Nová smlouva komoře zajišťuje roční příjem z časopisu minimálně jeden milion korun ročně. V předchozích letech, kdy časopis vydávala mimo jiné i společnost Klimovičové Meditempus, neměla z jeho vydávání ani korunu. Časopis vychází nákladem 43.500 kusů, lékaři ho dostávají zdarma. Smlouvu s Klimovičovou vypověděla loni v prosinci viceprezidentka ČLK Helena Fousková. Podle ní většina výdělku mohla jít na konto vydavatelky.

Lidovky.cz

Státní zástupkyně obžalovala Rathovu exporadkyni
Ohodnoťte tento článek!