Stav zraněného děvčátka zůstává kritický

Zdravotní stav dvouletého děvčátka, které v pondělí v opilosti srazil v areálu vinohradské nemocnice autem primář novorozeneckého oddělení Jan Karas, je kritický. „Příští dva až tři dny budou rozhodující,“ uvedl Petr Mach, mluvčí Thomayerovy nemocnice, kde byla holčička operována…

„Příští dva až tři dny budou rozhodující,“ řekl Mach. Pokud přežije, čeká ji mnoho náročných operací.

I když jsou lékaři velmi skoupí na informace o zdravotním stavu dítěte s ohledem na rodinu, Právu se z různých lékařských zdrojů podařilo zjistit, jak vážná zranění má.

Vůz šéflékaře dítě částečně skalpoval

Auto opilého šéflékaře dvouletou holčičku po nárazu totiž na části těla, přesněji levé noze, doslova skalpovalo. Chybí jí lýtko, stehno, zadeček, vše až k levé lopatce. Není zde měkká tkáň. Dítě má natřikrát zlomenou stehenní kost a natřikrát zlomený bérec. Stav nohy vypadal na amputaci. Kromě toho má dívenka mnoho vnitřních zranění a neví se, zda nebude poškozen mozek.

Do Thomayerovy nemocnice na specializované pracoviště byla holčička přivezena v šokovém stavu a před operací dvakrát došlo k zástavě srdce.

Tým profesora Havránka z Thomayerovy nemocnice holčičku operoval šest hodin a podle lékařů to byla vysoce náročná operace. Nyní je dívenka na ventilátoru, který za ni dýchá. Vážnou komplikací, která může nastat, je selhávání ledvin. V úterý měla holčička určité problémy s močením.

„Jestli všechno dobře dopadne a zotaví se, čeká ji spousta náročných operací. Je to mladý organismus a musíme jen doufat, že si sám pomůže,“ řekla lékařka, která si nepřála být jmenována.

„Chceme se co nejdříve setkat s rodinou a omluvit se jim,“ sdělila ředitelka vinohradské nemocnice Marie Alušíková.

Informovala, že lékař, který holčičku přejel, dostal okamžitou výpověď. „Snažíme se mu ji doručit. Pokud se nám to v úterý nepodaří, jsme s panem doktorem Karasem domluveni, že přijde ve středu v osm hodin ráno na zaměstnaneckou správu a výpověď přebere. Slíbil nám to, když do nemocnice telefonoval,“ řekla Alušíková.

Svaloval vinu na auto

Alušíková oznámila, že v úterním telefonickém rozhovoru se doktor Karas několikrát omlouval za to, co udělal, a žádal, aby nikoho jiného z tohoto činu nevinila, kromě něj.

Svaloval také vinu na technický stav vozidla. Zároveň oznámil, že svévolně neopustil areál, ale že pomáhal zajišťovat nějakou věc na ortopedii.

Proč však na ortopedii, která je vzdálena zhruba dvě stě metrů od porodnického oddělení, kde doktor Karas pracoval, musel jet autem, nevysvětlil.

„S okamžitou výpovědí souhlasí i odbory,“ dodala Alušíková.

Ve vinohradské nemocnici byla včera velmi napjatá atmosféra. Tématem většiny rozhovorů byl čin, který provedl šéflékař Karas.

V kiosku s předzahrádkou v areálu nemocnice několik mužů rozebíralo situaci. Pan Petr viní z toho, co se stalo, stav českého zdravotnictví: „Bordel je všude. Copak by si dřív tohle mohl někdo dovolit a ještě k tomu lékař…“

Pan Jiří ale soudí, že taková událost se nedá předvídat a může se stát v každé profesi. „Kdyby se to stalo mému dítěti, tak bych mu asi zakroutil krkem.“

Třetí mladý muž Právu řekl, že vedení nemocnice by mělo být tvrdší na vedoucí pracovníky. „Mají dost vysoké platy, tak jim nic nesmí projít. A takováhle věc zvlášť ne.“

„Vidím, jak se na nás ostatní dívají. Jako bychom toho byli vinni my, a ne doktor Karas,“ řekl Právu mladý lékař.

Nadřízený: problémy s alkoholem neměl

Primář doktor Michael Pipka, který byl přímým nadřízeným doktora Karase, Právu řekl, že dr. Karas nikdy neměl problémy s alkoholem. „Neznám jeho soukromý život a nevím, co ho vedlo k tomu, že se tak hrozně opil a spáchal takový čin. Po odborné stránce ale musím říci, že byl výborný lékař, na kterého bylo spolehnutí,“ řekl primář Pipka.

Svaz pacientů zaslal Právu své prohlášení, v němž „oceňuje razantní a nekompromisní postup ředitelky nemocnice“, která dala dr. Karasovi okamžitou výpověď.

Prezident svazu Luboš Olejár zároveň volá po okamžitém zavedení kontroly na požívání omamných látek u zdravotnického i nezdravotnického personálu.

Alušíková Právu řekla, že běžně se provádějí kontroly na alkohol v dopravní službě, u řidičů sanitek, ale u lékařů byly naposledy provedeny loni. „Nyní je budeme dělat přepadově a velmi často. Vždyť zákaz pití alkoholu na pracovišti platí u nás mnoho let.“

Nemocnice zvažuje trestní oznámení

Náměstek ředitelky vinohradské nemocnice doktor Leoš Kabát Právu řekl, že nemocnice zvažuje podání trestního oznámení na doktora Karase. „Poškodil dobré jméno naší nemocnice.“

Oznámil, že dále hrozí, že náklady na léčení holčičky budou zdravotní pojišťovny vymáhat na lékaři a rovněž že rodiče postižené holčičky na něm budou žádat odškodné.

Kabát uvedl, že vedení nemocnice už dávno před touto událostí požádalo policii o měření rychlosti aut pohybujících se v areálu nemocnice a i v jeho těsné blízkosti.

Místo tragédie před pavilonem E vinohradské nemocnice. Ke střetu došlo u nákladního auta, vlevo jsou garáže.

Václav Pergl, Právo

Ohodnoťte tento článek!